11-12-2023 15:06
Gospodarzem tegorocznego podsumowania sportowej rywalizacji szkół powiatu sochaczewskiego był jej zwycięzca Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego. To właśnie tu, w nowoczesnej hali sportowej odbyła się główna uroczystość, w której udział wzięły władze samorządowe powiatu sochaczewskiego, dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń sportowych oraz młodzież szkolna.
Jako przedstawiciel władz samorządowych imprezę poprowadził Marcin Odolczyk ze starostwa powiatowego w Sochaczewie. Otwarcia uroczystości dokonała dyrektor Osiemdziesiątki Julia Jakubowska, która witając gości podkreśliła fakt, że odbywa się ona w hali, która niedawno została oddana do użytku. Jest to miejsce nieprzypadkowe, jak najbardziej odpowiednie do tego typu uroczystości, a mając taką halę sportową - dodała - można z optymizmem spoglądać w przyszłość, ponieważ stwarza ona ogromne możliwości rozwoju sportowego uczniów. Ten rok był dla szkoły wyjątkowo pomyślny, możemy poszczycić się tytułem mistrza powiatu w rywalizacji szkolnej i mamy wicemistrzostwo Mazowsza w piłce ręcznej chłopców.
Mirosław Domińczak – prezes Powotowego Szkolnego Związku Sportowego zwrócił uwagę na rangę imprezy i podziękował wszyskim, którzy w minionym roku przyczynili się do organizacji różnych wydarzeń sportowych.
Starosta Jolanta Gonta mówiąc o zakończeniu szkolnego roku sportowego zauważyła, że hala, w której odbywa się uroczystość jest rzeczywiście wyjątkowa, powstała dzięki wsparciu rządowemu, ale nie jest to jedyna hala sportowa w powiecie, również inne szkoły mogą poszczycić się nowoczesnymi obiektami. Wśród zaproszonych gości obecny był również Michał Orliński, dyrektor biura poselskiego posła Macieja Małeckiego, który przypomniał, że jest absolwentem Osiemdziesiątki i reprezentował ją wielokrotnie podczas zawodów sportowych, a teraz, jak podkreślił, dzięki wsparciu rządowemu powstają nowoczesne obiekty sportowe na terenie całego powiatu.
Zenon Grąbczewski sekretarz Powiatowego Szkolnego Związku sportowego policzył imprezy sportowe minionego roku i okazało się, że Szkolny Związek Sportowy przeprowadził 80 takich imprez, gdyby je połączyć to oznacza, że przez 4 miesiące nieustannie odbywałyby się imprezy sportowe. Naprawdę możemy się pochwalić zarówno sprawną organizacją jak również zaangażowaniem sportowym uczniów – zauważył.
Gościem honorowym uroczystości był wybitny polski lekkoatleta, medalista olimpijski – srebrny medal w Montrealu, w sztafecie na 400 metrów - Jerzy Pietrzyk. Gość nie omieszkał zauważyć, że nawet dziś trenując lekkoatletów, on tak nowoczesnej hali sportowej nie ma. Publiczność, wśród której byli również uczniowie szkoły, mogła poznać sportowa biografię Jerzego Pietrzyka. Rok 1976 to dla uczniów data bardzo odległa, ale jak zauważył wybitny lekkoatleta zwycięstwo zawsze smakuje podobnie, bez względu na miejsce i czas to ogromna radość, a w sporcie, jak w życiu zdarzają się sytuacje przedziwne. Jerzy Pietrzyk opowiedział, jak w Rzymie karabinierzy holowali go na stadion sportowy, już myślał, że nie zdąży i nie weźmie udziału w biegach, a potem okazało się, że zdążył i wygrał. Nie od razu zostaje się mistrzem, ale warto próbować.
Oczywiście najważniejszym punktem programu było ogłoszenie zwycięzcy rywalizacji sportowej w powiecie. Tym zwycięzcą okazał się Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego – gospodarz uroczystości. Były gratulacje, puchary i książki wręczane zwycięzcom.
W ramach XXIV Powiatowych Igrzysk Młodzieży Szkolnej „Licealiada” najlepszy okazał się Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego, który wyprzedził pozostałe szkoły.
Jak zauważył Zenon Grąbczewski od lat o pierwsze miejsce rywalizują ze sobą ZS CKP i LO im. Fryderyka Chopina, w tym roku Osiemdziesiątka okazała się lepsza. Na szczególne wyróżnienie zasługują sukcesy Osiemdziesiątki w piłce ręcznej chłopców. Drużyna w składzie: Jakub Fabisiak, Mateusz Gawor, Dominik Mikołajczyk, Bartosz Kryś, Mateusz Spilaszek, Mateusz Odolczyk, Karol Gapys, Jakub Górnicki, Adam Tomczak, Arkadiusz Reszczyński, Eryk Wojciechowski, Michał Zieliński, Konrad Rutkowski, Michał Sahan pod kierunkiem Pauliny Woźnicy zajęła drugie miejsce w MIMSZ. Ponadto uczniowie Osiemdziesiątki odnosili sukcesy w grze w badmintona i w szachy.
Podczas uroczystości wyróżniono i nagrodzono symbolicznymi statuetkami dyrektorów szkół, którzy wspierają organizację zawodów sportowych, zachęcają uczniów do rozwijania aktywności sportowej. Takie wyróżnienie otrzymała dyrektor ZS CKP Julia Jakubowska.
Podsumowanie minionego roku sportowego połączone zostało z otwarciem nowego sezonu sportowego 2023/2024, symbolicznego otwarcia dokonała starosta Jolanta Gonta.
Na zakończenie gali sportowej, już tradycyjnie przy takich okazjach, nie mogło zabraknąć pokazu artystycznego. Poprzedzony został krótką prezentacją najważniejszych momentów w sportowej rywalizacji, uchwyconych i zapisanych na taśmie przez fotoreporterów. Zaraz potem niesamowite popisy taneczne dali uczniowie Osiemdziesiątki. Najpierw czirliderki, ich występ zawsze budzi entuzjazm widowni, uroda, wdzięk, energia zniewalają widzów, a szpagaty wykonywane przez dziewczyny budzą nieukrywany podziw. Podopieczne Ewy Chaber zaprezentowały trzy układy taneczne.
Drugi punkt programu to był szkolny debiut w tańcu klasycznym – jeszcze tego w tej szkole nie było – choć tancerze już doświadczeni: Marta Stępień i Cezary Walkowski byli zjawiskowi, płynęli po parkiecie niemal unosząc się w powietrzu. Niesamowita gracja, wdzięk, umiejętności, że o idealnych kształtach tancerzy nie wspomnę. Były samba, cha - cha i jive.
Już na zakończenie zabrzmiało „We are the champions” w wykonaniu Mateusza Gawora - wokal i Karola Połcia – saksofon – innego utworu być nie mogło. Tak jesteśmy mistrzami - śmiało mogą powiedzieć uczniowie Osiemdziesiątki.
gbg
Zdjęcia - Anna Syperek
ZOBACZ GALERIE