Szkolny Dyskusyjny Klub Książki

15-03-2024 14:12

Empuzjon – Olga Tokarczuk

5 spotkanie SZDKK

Akcja powieści toczy się w 1913 roku. Wrzesień,  uzdrowisko Gorbersdorf  (dzisiejsze Sokołowsko  na Dolnym Śląsku). Tutaj, u podnóża gór, od przeszło pół wieku działa jedno z pierwszych na świecie i słynne w całej Europie sanatorium leczące choroby „piersiowe i gardłowe”.

Mieczysław Wojnicz, główny bohater powieści, katolik, student Politechniki Lwowskiej, przyjeżdża do sanatorium mając nadzieję na poratowanie zdrowia nadwerężonego przez gruźlicę. W Pensjonacie dla Panów poznaje innych kuracjuszy. Chorzy z Wiednia, Królewca, Breslau i Berlina przy nalewce Schwarmerei, niestrudzenie omawiają najważniejsze sprawy tego świata. Czy Europie grozi wojna? Monarchia czy demokracja? Czy demony istnieją?

Klubowiczki po przeczytaniu książki dzieliły się swoimi wrażeniami, przytaczały cytaty z książki.

Zapraszamy do zapoznania się z lekturą tak, aby każdy z was mógł wyrobić sobie zdanie…

„Empuzjon” otrzymał od klubowiczek 8-9 punktów w dziesięciostopniowej  skali.