Stypendyści Osiemdziesiątki

18-03-2024 13:50

Siedmioro uczniów Osiemdziesiątki otrzymało stypendia starosty sochaczewskiego, najlepsi ze średnią ocen powyżej 5:00

W minioną środę 12 marca najlepsi uczniowie szkół ponadpodstawowych z terenu powiatu sochaczewskiego otrzymali stypendia starosty sochaczewskiego za wybitne i bardzo dobre wyniki w nauce - za I semestr roku szkolnego 2023/2024. W tym roku stypendia starosty trafiły do 7 uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego.

Dwa razy w roku kalendarzowym, zawsze po zakończeniu semestru, za który dokonywana jest klasyfikacja, szkoły proponują uczniów wyróżniających się w nauce do stypendium starosty powiatu sochaczewskiego. Takie stypendium przyznawane jest na 5 miesięcy.

Żeby zostać stypendystą starosty trzeba mieć średnią ocen 4,9 z obowiązkowych zajęć edukacyjnych i co najmniej bardzo dobrą ocenę z zachowania.

Te warunki w „Osiemdziesiątce” spełniło 7 uczniów:  z Liceum Ogólnokształcącego – Natalia Szewczyk, a z Technikum: Maciej Kamionka średnia ocen  5, 27, Szymon Komendarek  - 5,18 i Miłosz Lalik – średnia  4.91, wszyscy z klasy Vet, czyli z klasy informatycznej oraz Krzysztof Tempczyk z kl. IIbt -5,00. Do tego grona dołączyły również dwie uczennice z klasy IIw szkoły branżowej Magdalena Pińkowska i Kinga Tofel ze średnią ocen 5,11.

- Lista stypendystów starosty sochaczewskiego jest wyjątkowo długa, co oczywiście cieszy, ale   największą satysfakcję odczuwamy, gdy zostają one wręczone naszym wychowankom – mówi dyrektor ZS CKP Julia Jakubowska. W naszej szkole mamy zdecydowaną przewagę uczniów technikum, a specyfika tej szkoły polega na tym, że w programie są nie tylko przedmioty o charakterze ogólnokształcącym, ale również zawodowe, z których uczniowie zdają egzaminy w ciągu roku szkolnego, tym cenniejszy jest ich sukces. Doceniamy i nagradzamy wysiłek uczniów. W tym roku jest to zdecydowanie liczniejsza grupa niż w minionym, tym bardziej mamy powody do satysfakcji.

• Maciek, Szymon i Miłosz pytani o receptę na wysokie wyniki w nauce odpowiadają zgodnie, że osiągnięcie tak wysokiej  średniej wymaga dużej dyscypliny czasowej, koncentracji na zajęciach, systematyczności i dobrej komunikacji z nauczycielami. Wybrali klasę informatyczną świadomie, to jest krąg ich zainteresowań: programowanie i nowoczesne technologie, ale przedmiotów ogólnokształcących nie zaniedbują.
  • Ile czasu poświęcają na naukę? Bardzo dużo, ale nie chodzi wyłącznie o naukę, wszyscy trzej angażują się również w działania informatyczne dotyczące szkoły. Szymon Komendarek pomagał w prowadzeniu strony internetowej szkoły. Pomogał też w instalacji sieci komputerowej w jednej z sal lekcyjnych. Maciek Kamionka w czwartej klasie był zastępcą przewodniczącego samorządu szkolnego, Milosz Lalik tworzył film promocyjny z okazji otwarcia hali sportowej.  Wszyscy trzej są też stypendystami Orlenu. Czasem są jak pogotowie informatyczne - spieszą z pomocą techniczną zarówno nauczycielom jak i kolegom - śmieją się na zakończenie. Czy zostaje im trochę czasu wolnego? Oczywiście – jesteśmy bardzo dobrze zorganizowani, a rozrywka to nie tylko gry komputerowe – w tym też są zgodni. Teraz skoncentrowani są na maturze. Powodzenia.

Wszystkie stypendia zostały uroczyście wręczone  przez starostę powiatu sochaczewskiego Jolantę Gontę,  podczas uroczystości, która odbyła się w L.O. im.  Fryderyka Chopina. Nasze gratulacje.

Podkreślić należy, że oprócz stypendiów starosty nasi uczniowie z najwyższą średnią ocen w szkole otrzymali Stypendia Prezesa Rady Ministrów: w LO Aleksandra Łukasik - średnia ocen 4,93, w Technikum Błażej Słowiński - 5,48.

gbg