Garbolewski uczy się od najlepszych - współpraca z WAT coraz efektywniejsza.

20-03-2024 19:14

Od przeszło 4 lat ZS CKP współpracuje z Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego. Przez ten czas wielu uczniów skorzystało z zajęć prowadzonych przez nauczycieli akademickich w ramach patronatu naukowego, który uczelnia sprawuje nad szkołą.

W bieżącym roku szkolnym ZS CKP poczynił starania, żeby współpraca mogła być kontynuowana w większym zakresie. Zajęcia i spotkania odbywają się zarówno w realu w szkolnych klasopracowniach, jak i online, przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu. Taka forma zajęć spotka się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy nabywają wiedzę, wykraczającą w znacznym stopniu poza podstawę programową dla szkoły ponadpodstawowej i  którą mogą wykorzystać na lekcjach przedmiotowych lub egzaminach. Koordynatorem współpracy z ramienia szkoły jest nauczycielka fizyki i chemii pani Małgorzata Buczek. W marcu odbyły się 3 wykłady – 2 w formie online i 1 stacjonarnie.

11 marca uczniowie z klasy drugiej liceum wzięli udział w wykładzie „Spektroskopia IR w analizie chemicznej” zaprezentowanym przez dr Michała Czerwińskiego. Dzięki zajęciom uczniowie poznali technikę badawczą umożliwiającą określenie składu i struktury prostych cząsteczek chemicznych, organicznych i dużych biomolekuł.

14 marca dr Michał Czerwiński wygłosił wykład pt.: „Fenomen ciekłych kryształów” dla klas czwartej i piątej technikum, kształcących się w branży mechanicznej. Wykład był bardzo ciekawy, zwłaszcza jego część dotycząca zastosowania tego zjawiska fizycznego w życiu codziennym. IVbt i Vat uczestniczyły także, 18 marca, w zajęciach z miernictwa na temat: „Co to znaczy, że coś mierzymy? Podstawowe informacje z miernictwa.” Dr Grzegorz Boruta, podczas dwugodzinnych zajęć live, w przystępny sposób przybliżył młodym mechanikom i elektrykom wiele interesujących zagadnień dotyczących systemów pomiarowych i zastosowania miernictwa w mechanice. Przedstawił historię miernictwa i systemy pomiarowe stosowane w innych państwach, a także sposoby przeliczenia różnych miar. Na koniec zajęć mechanicy i elektrycy z Garbolewskiego mogli spróbować swoich sił rozwiązując zadania, które przygotował dla nich prowadzący i przekonać się, jak wyglądają zajęcia na wyższej uczelni. Z pewnością było to bardzo ciekawe doświadczenie.

M. Sz.

Zdjęcia – Szkolne Koło Fotograficzne