ZS CKP świętuje uchwalenie Konstytucji 3 Maja

30-04-2024 12:11

Konstytucja 3 Maja została uchwalona 3 maja 1791 roku. Była bardzo nowoczesna, jak na tamte czasy. Uchwalona „dla dobra powszechnego, dla ugruntowania wolności, dla ocalenia Ojczyzny naszej i jej granic” przekształcała państwo w monarchię konstytucyjną, wprowadzała zasadę trójpodziału władzy. Wyrazicielem suwerennej woli narodu miał być dwuizbowy Sejm. Już w dwa dni po uchwaleniu Konstytucji dzień 3 maja uznano za święto narodowe, które później z powodu niewoli kraju zostało na długi czas zawieszone. Te i wiele innych informacji z lekcji historii mogli przypomnieć sobie uczniowie Osiemdziesiątki, którzy 29 kwietnia wzięli udział w akademii przygotowanej przez panią Gabrielę Orzeszek i uczniów z klas 1at, 2al i 4et. W trakcie montażu słowno – muzycznego, wzbogaconego o efekty multimedialne szczególny nacisk został położony na 3 pojęcia – Ojczyzna, Naród i Wolność, które pomimo upływu lat w dalszym ciągu są aktualne i niosą ogromny ładunek emocjonalny dla każdego Polaka. Z pewnością spotkanie z historią dostarczyło uczestnikom nie tylko wrażeń artystycznych, ale także było lekcją patriotyzmu.

M.Sz.