starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

Strona główna Kontakt Hala Sportowa Harmonogram egzaminów zawodowych - sesja zima 2024 Egzamin Maturalny - Formuła 2023 Aktualności Rekrutacja Historia szkoły Patron szkoły O szkole Stowarzyszenie Rozwój Osiemdziesiątki Dla ucznia i rodzica Dokumenty szkolne Klauzula RODO Klauzula monitoringu Klauzula dostępności Programy i Projekty Unijne Kącik pedagoga i psychologa Archiwum Linki zewnętrzne Gazetka szkolna Redakcja strony Szkoły dla dorosłych Plan lekcji Wersja kontrastowa

VET czerwiec 2022

A A A

Praktyki zawodowe z Erasmusem

W Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego od kilku lat realizowane są projekty unijne, dzięki którym uczniowie mogą rozwijać swoje kompetencje  zawodowe, językowe, mogą również odbywać praktyki za granicą.

W klasach Technikum praktyki zawodowe odbywają zarówno w kraju jak i podczas wyjazdów zagranicznych w ramach programów unijnych. To już trzecia edycja programu „Praktyki zawodwe szansą na udana karierę zawodwową”.

Praktyki i staże zawodowe objęte programem Erasmus Plus zorganizowane zostały dla uczniów technikum w 5 zawodach: technik budownictwa, technik logistyk, technik informatyk, technik elektryk i technik mechanik. Do Grecji (od 6 do 17 czerwca 2022 r.) na dwutygodniowy pobyt wyjechało 30 uczniów wraz z opiekunami.

 Uczniowie zostali zakwaterowani w miejscowości Paralia, a zajęcia praktyczne odbywali w różnych firmach greckich w reginie Katerini ok. 90 km na południe od Salonik. Charakter praktyk odpowiadał profilowi zawodowemu ich uczestników. Informatycy projektowali witryny internetowe, opracowywali kosztorysy usług i konsultowali efekt końcowy w postaci strony internetowej postawionej na serwerze, zgodnie z oczekiwaniami usługodawcy. Logistycy zdobywali doświadczenie w działach marketingu, zapoznawali się z dokumentacją, systemem magazynowania, dokonywali inwentaryzacji, itp. Z kolei elektrycy  uczyli się planować sieci elektryczne z wykorzystaniem wspomagania komputerowego, realizowali prace instalatorskie, kalkulowali koszty zleceń dla inwestorów. Budowlańcy  poznawali specyfikę biura projektowego, przygotowywali dokumentację budowlaną (program Auto Cad), poznawali programy architektoniczne, pracowali nad kosztorysami, a także wykonywali prace remontowo-budowlane. Mechanicy zapoznawali się z pracą w dziale serwisowym, analizowali  projekty, przygotowywali dokumentację do realizowanego projektu w Auto Cadzie, wykonywali usługi naprawcze. Każda grupa miała swojego mentora, który prowadził zespół, omawiał powierzone zadania, kierował  jego pracami, podpowiadał sposoby realizacji wybranych zajęć. 

Na zakończenie praktyk odbywały się panele dyskusyjne, podczas których ich uczestnicy oceniali swą pracę, rozmawiali o problemach, które musieli rozwiązać oraz o uzyskanych efektach.

W czasie wolnym uczniowie odbywali wycieczki,  dzięki którym  poznawali bogatą kulturę grecką.  Na ich trasie turystycznej znalazły się: Klasztor Meteory, Wyspa Skhiatos, Masyw Olimpu, Saloniki. Zarówno podczas zajęć, jak również wycieczek mogli zbiliżyć się do swoich greckich rówieśników, ponieważ program pobytu zakladał również rozwój kompetencji społecznych właśnie w środowisku międzynarodowym. Szlifowanie języka branżowego to także befit pobytu w Grecji.

gbg

 

powiat sochaczew powiat sochaczew powiat sochaczew
152383 odwiedzin