Matematyka po angielsku

02-02-2020 22:49

30 stycznia br. uczniowie klasy IVet po raz trzeci wzięli udział w lekcji z cyklu „Matematyka po angielsku”. Lekcję otwartą, której tematem była matematyka w ujęciu realistycznym i historycznym. Jak zwykle przygotowały i poprowadziły p. Grażyna Mroczkowska i p. Dorota Golis. Najpierw, wchodząc do klasy, wcześniej wyznaczeni liderzy grup odczytali za pomocą kodu QR nazwę i skład swojej grupy. Następnie, 5 grupach uczniowie rozwiązywali dwa zadania na obliczanie pola i objętości figur geometrycznych. Potem, liderzy grup wyznaczali dwie osoby ze swojej grupy, aby zaprezentowały definicje figur płaskich i przestrzennych w języku polskim i angielskim (każda z grup prezentowała definicję figury, która była jej nazwą). Kolejnym elementem lekcji było wyznaczenie nowych grup eksperckich (po jednej osobie z poprzedniego składu grup), w których uczniowie wyjaśniali sobie jak rozwiązywali zadania. Na koniec, uczniowie powrócili do poprzednich grup, aby zmierzyć się z internetowym quizem Kahoot w j. angielskim, dotyczącym wiadomości o nagrodach matematycznych. Materiały na temat Medalu Fields'a i Nagrody Abela klasa otrzymała wcześniej droga mailową (tu zastosowano metodę lekcji odwróconej). Uczniowie świetnie ze sobą współpracowali i dobrze poradzili sobie z rozwiązaniem zadań. Dla wszystkich była to dobra zabawa i znakomita okazja do połączenia umiejętności językowych z wiedzą i umiejętnościami matematycznymi.