Zostań dawcą komórek krwiotwórczych - Garbolewski promuje postawy prospołeczne

29-02-2020 22:43

Dnia 26 lutego 2020 roku uczniowie ZS CKP mieli okazję wziąć udział w kolejnych niecodziennych zajęciach. Zostały one przeprowadzone przez absolwentkęnaszej szkoły panią Paulinę Stępniak, obecnie pracownika Instytutu Hematologii i Transfuzjologii w Warszawie. Celem spotkania było uświadomienie młodzieży, że każdy możezostać dawcą komórek krwiotwórczych ze szpiku lub krwi obwodowej i dzięki temu podarować choremu człowiekowi, dla którego ich przeszczep jest jedynym ratunkiem, najcenniejszy dar- życie. Przeszczepianie komórek krwiotwórczych jest stosowane w leczeniu wielu nowotworów złośliwych krwi, takich jak: białaczki, szpiczak mnogi, chłoniaki nieziarnicze, ziarnicazłośliwa, niektórych guzów litych i niektórych niedoborów immunologicznych uwarunkowanych genetycznie.

Pani prelegentka opowiedziała o działaniach, które są prowadzone przez Ośrodek Dawców Szpiku, określiła wymogi, które musi spełnićdawca i zwróciła uwagę na czynniki dyskwalifikujące dawcę. Przedstawiła uwarunkowania prawne i opisała całą procedurę od zgłoszenia się do Rejestru OśrodkaDawców Szpiku do oddania komórek krwiotwórczych, a także jak wygląda przygotowanie do pobrania komórek krwiotwórczych z krwi obwodowej, a jak ze szpiku i jakie mogą byćskutki zdrowotne pobrania tychże komórek.

Młodzież uczestnicząca w spotkaniu uzyskała rzetelne informacje, które zostały przekazane w przystępny sposób i z pewnością uzupełniły wiedzę naszych uczniów na temat tej dziedziny medycyny. Były to kolejne zajęcia w Garbolewskim (w listopadzie odbyło się spotkanie na temat transplantologii) mające na celu uświadomienie, że każdy może pomóc innym i promujące wśród naszych uczniów postawy prospołeczne i etyczne.

Zdjęcia zrobione przez Szkolne Koło Fotograficzne