Źródła pozytywnych emocji

20-04-2020 09:26

Każdy człowiek jest w stanie przekształcać własne doświadczenia. Wystarczy poznać kilka sprawdzonych sposobów.

Medytacja, muzyka, pozytywna afirmacja, wizualizacja i zmiana skupienia uwagi , to niektóre z nich. Medytacja umożliwia nam zrelaksowanie się, zapanowanie nad oddychaniem, poprawienie pracy umysłu, rozluźnienie mięśni.

Podobne efekty możemy uzyskać dzięki muzyce. Już w starożytności mówiono o zbawiennym wpływie muzyki na człowieka. To struktury dźwiękowe wprowadzają ład w życie człowieka. Homer twierdził, że muzyka daje spokój duszy i ciału. Natomiast Platon nazywał muzyką eliksirem życia. Współczesne badania wykazują stymulujący wpływ muzyki na układ nerwowy i wzmacnianie pamięci (informacje na ten temat znajdziecie w naszych poprzednich artykułach). Muzyka uwalnia endorfiny – hormony szczęścia. Najlepsza jest muzyka relaksacyjna. Wycisza, poprawia funkcjonowanie mózgu, odpręża, redukuje stres, pozytywnie wpływa na układ oddechowy.

Wizualizacja rozluźnia ciało, jest ucieczką przed nieprzyjemnymi sytuacjami. Wyobrażenie miejsc, z którymi mamy miłe i pozytywne wspomnienia, „przeniesienie się” w góry, na łąkę, do domu babci. Każdy z nas ma swoje miejsce i swój azyl.

Afirmacja pomaga zmieniać negatywne myśli i przekonania o sobie na myśli o pozytywnym zabarwieniu – Potrafię... Mogę... Dam radę!

Zajrzyj na filmik - Klknij tutaj

Magdalena Osińska