Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich

23-04-2020 09:25

23 kwietnia obchodzimy Światowy Dzień Książki i Praw Autorskich. Doroczne święto ustanowione w 1995 roku przez Unesco, ma na celu promocję czytelnictwa, edytorstwa i ochronę własności intelektualnej prawem autorskim.

Data obchodów jest symboliczna dla literatury światowej - nawiązuje do dnia śmierci Cervantesa, Szekspira i peruwiańskiego historyka Vegi.

Od 2001 roku Unesco przyznaje też tytuł "Światowej Stolicy Książki" (na rok) dla miasta, które przygotowało najlepszy program promujący czytanie książek. Ten zaszczytny tytuł pierwszy otrzymał Madryt, w 2016r – Wrocław, a obecnie w 2020r. - stolica Malezji Kuala Lumpur.

Z okazji święta Książki na całym świecie podejmowane są różne inicjatywy promujące czytelnictwo. W obchody angażują się przede wszystkim biblioteki, księgarnie, instytucje naukowe. w tym roku ze względu na pandemię odwołano wszystkie zaplanowane imprezy, festiwale literackie, targi książki. Z pomocą przychodzą media społecznościowe, nowoczesne technologie: biblioteki cyfrowe, serwisy internetowe oferujące miłośnikom książek e-booki i audiobooki.

Biblioteka i świetlica szkolna