Czy znasz swoje potrzeby? Co to są potrzeby?

28-04-2020 09:22

Zapewne nie raz spotkaliście się ze słowem „potrzeba”. Każdy z nas je ma, dla każdego z nas są inne i ważne. Przykładem mogą być proste i zwyczajne potrzeby np. potrzebujesz nowej pary dżinsów, pójść do kina, potrzebujesz spokoju itd. Niektóre potrzeby spełniasz sam np. jesteś senny, zatem kładziesz się spać, czujesz głód – jesz, czasem by je zrealizować potrzebujesz pomocy innych. Przykładów potrzeb jest wiele i można by wymieniać je bez końca.

Istnieją podstawowe potrzeby, które są niezmienne, stałe min. jedzenie, woda, tlen, sen,. Ich zaspokojenie jest niezbędne, by utrzymać organizm przy życiu.
Inne potrzeby: bezpieczeństwa, miłości i przynależności, szacunku i uznania oraz potrzeby samorealizacji są równie ważne i odzwierciedlają to, co jest obecne w naszym życiu. Czego nam brakuje i za czym bardzo tęsknimy.

Można wywnioskować, iż potrzeby, oprócz tych podstawowych będą różne dla różnych osób. Częścią wspólną jest nasza chęć ich zaspokojenia. Każdy na swój sposób dąży, by zaspokoić to czego mu brakuje, czego potrzebuje do szczęścia – różnimy się zatem w sposobach zaspokajania naszych potrzeb. Wszystkie działania mają swój cel – zaspokoić jakąś potrzebę. Problem polega na tym, iż nie jesteśmy do końca świadomi swoich potrzeb, dlatego też tak trudno jest nam je spełnić.

Spróbuj stworzyć własną listę potrzeb, która pomoże Ci zidentyfikować swoje potrzeby. Wykorzystaj znaną Ci już mapę myśli.
Powodzenia!

Magdalena Osińska