27-06-2020 08:34
Ponad 850 uczniów Osiemdziesiątki rozpoczęło 26 czerwca wakacje. Nie było uścisków, wspólnych zdjęć, ani szczelnie wypełnionego boiska szkolnego. Tym razem każda klasa odbierała świadectwa o wyznaczonej godzinie, w innym miejscu, tak, by ograniczyć wzajemne kontakty.
W tym roku w momencie, gdy rozpoczęło się zdalne nauczanie świat uczniów, nauczycieli i rodziców zmienił się diametralnie. Kiedy w marcu ogłoszono zawieszenie zajęć, wszyscy myśleli, że na krótko i powrót do szkoły jest możliwy. Okazało się, że uczniowie mogli wrócić do szkoły 26 czerwca i to tylko na chwilę, by odebrać szkolne świadectwa.
W Zespole szkół Centrum Kształcenia Praktycznego świadectwa otrzymało ponad 850 uczniów. Scenariusz podyktowała sytuacja epidemiczna w kraju. Wszystko odbyło się w ścisłym reżimie sanitarnym. Uczniowie nie wchodzili do szkoły, świadectwa otrzymywali z rąk wychowawców w wyznaczonych punktach, tak by nie dopuścić do kumulacji w jednym miejscu kilkudziesięciu osób. Maseczki i prośby nauczycieli - zachowujcie dystans - gdy po trzymiesięcznym niewidzeniu kolegów z klasy wielu miało ochotę na uściski i pogaduszki. Mimo nietypowej sytuacji, najważniejsze punkty szkolnego scenariusza zostały zrealizowane, czyli wręczono świadectwa promocyjne, a wśród nich również te z czerwonym paskiem uczniom, którzy otrzymali najwyższe średnie - minimum 4,75. Takich świadectw było 25, z tego 6 w liceum, 3 w Szkole Branżowej I stopnia oraz 16 w technikum. Jak zawsze były też nagrody książkowe dla najlepszych ufundowane przez Radę Rodziców.
Pierwszy raz świadectwa ukończenia szkoły otrzymali absolwenci Szkoły Branżowej I Stopnia, około 100 uczniów - a wcześniej 24 kwietnia świadectwa odebrali maturzyści, około 180 osób - też w podobnym reżimie sanitarnym.
Zawsze na koniec roku Starostwo Powiatowe w Sochaczewie przyznaje nagrody książkowe najlepszym uczniom szkoły. W tym roku otrzymali je: Julia Boryszewska, średnia 5,33 - uczennica szkoły Branżowej I stopnia, Kamil Brzeziński - uczeń II klasy LO i Wiktoria Olczak uczennica klasy II Technikum.
Współpracująca ze szkołą Firma Schindler ufundowała nagrodę dla najlepszego ucznia w zawodzie technik urządzeń dźwigowych. Nagrodą jest bon pieniężny do zrealizowania w sklepach ze sprzętem elektronicznym.
Koniec roku to, jak zawsze, czas podsumowań, czas nagradzania tych, którzy wyróżnili się nie tylko w nauce, ale również w innych działaniach podejmowanych na rzecz szkoły. I tak uczniowie klasy III Technikum: Michał Janiak i Radosław Kozłowski za zaprojektowanie i administrowanie strony internetowej szkoły otrzymali nagrodę ufundowaną przez firmę Warbud.
- Naszą szkołę wspiera działające od tego roku szkolnego Stowarzyszenie Osiemdziesiątka - mówi dyrektor Julia Jakubowska. To właśnie ono utworzyło specjalny fundusz stypendialny kierowany do tych uczniów szkół zawodowych, którzy mają szczególne osiągnięcia. Z takich stypendiów skorzystało w tym roku pięciu uczniów. Stypendia zostały przeznaczone za zakup sprzętu komputerowego.
- Staramy się w różnej formie pomagać naszym uczniom – mówi dyrektor Julia Jakubowska. Szkołę wspiera wielu pracodawców, wiele firm, z którymi współpracujemy i dla których m. in. kształcimy przyszłych pracowników. Wszystkim pracodawcom, którzy pomagają nam funkcjonować i pomagają naszym uczniom, bardzo dziękujemy, mówi dyrektor szkoły. A są to m.in. Jerzy Kaczor i firma Aljeka, Krzysztof Zatorski właściciel Firmy Zatorski, firma TKiM Wojciecha Łukasiewicza, Beata Grądzka, Anna Sikora, Hubert Paduch, Karolina Kobierecka, Tomasz Lalik – są to znane firmy logistyczne, ale nie tylko ten sektor wspiera szkołę. Na liście firm, które współpracują z Osiemdziesiątką są też Lamela, firma rodzinna Państwa Bałdygów, czy firma ADAMS Adama Sosnowskiego.
Przed uczniami wakacje i tylko o tym teraz myślą. Co dalej? Czy od września wrócą do szkoły. Odpowiedzi na to pytanie nie znają, mają jednak nadzieję, że tak się stanie.
gbg