Łączy nas pamięć - Żonkile

19-04-2021 11:09

Dziś, 19 kwietnia przypada 78. rocznica powstania w getcie warszawskim. Uczniowie naszej szkoły włączyli się w akcję społeczno-edukacyjną Żonkile prowadzoną przez Muzeum Historii Żydów Polskich POLIN. W czasie zajęć lekcyjnych zapoznawali się z materiałami dotyczącymi historii oraz kultury żydowskiej, która przez wiele setek lat była częścią wspólnej egzystencji. Pamięć o przeszłości to jedna z nadrzędnych wartości, która łączy i nadaje nam wspólną tożsamość, dlatego też młodzież poznała przyczyny i tragiczny koniec największego zbrojnego zrywu Żydów podczas II wojny światowej. Symbolem pamięci o wydarzeniach z 1943 roku jest żonkil. To właśnie te kwiaty składał pod Pomnikiem Bohaterów Getta na warszawskim Muranowie w każdą rocznicę powstania Marek Edelman, ostatni przywódca Żydowskiej Organizacji Bojowej, który przeżył likwidację getta. Ten niepozorny kwiat stał się wyrazem hołdu oddawanego poległym w walec o godność i człowieczeństwo.

PB