23 kwietnia - ŚWIATOWY DZIEŃ KSIĄŻKI I PRAW AUTORSKICH

23-04-2021 11:06

Książka – zwykły, czy niezwykły wynalazek człowieka?

Potrafi rozbawić, wzruszyć, przestraszyć. Stymuluje umysł, poprawia pamięć, wzbogaca słownictwo, odstresowuje, wznosi na wyżyny wyobraźni, itd., itp. Korzyści płynących z czytania książek można wymieniać w nieskończoność… ale nie będziemy tego tu robić.

Dziś przedstawię Wam kilka NIEZWYKŁYCH FAKTÓW O KSIĄŻKACH:

Najstarszą zachowaną do dziś książką napisaną całkowicie po polsku jest rękopis Rozmyślania przemyskiego, sporządzony w początku XVI wieku i jest odpisem starszego utworu. Ten liczący ponad 400 kart zabytek to obszerna opowieść o życiu Marii i Chrystusa, oparta o Ewangelię, legendy i apokryfy.

Najstarsza książka na świecie to Złota Księga Etrusków - jest to sześć złotych płytek spiętych złotymi obręczami, zapisanych w języku etruskim, którego do tej pory naukowcy nie zdołali całkowicie odczytać – nieznane jest znaczenie większości słów w tym języku. Na niektórych tabliczkach ujrzycie ilustracje: harfę, syrenę, żołnierzy i jeźdźca. Prawdopodobnie książka została stworzona na pogrzeb arystokraty – wyznawcy orfizmu.

Najdroższa polska książka to drugie wydanie O obrotach sfer niebieskich (kosztowała 103 tysiące złotych).

Najdroższą książką na świecie  jest Kodeks Leicester Leonarda da Vinci. Jej cena przekracza 30 mln dolarów.

Największa książka świata powstała w Denver w Stanach Zjednoczonych. Jej wymiary to 2,74 x 3,07 m i waży 252,6 kilograma.

Najdłuższa książka świata to chiński słownik wydany w 5020 tomach.

Książka sprzedana w największej liczbie egzemplarzy to Biblia (ponad 2 miliardy i 500 milionów sztuk).

Największy zbiór książek posiada Biblioteka Kongresu w Stanach Zjednoczonych – ponad 113 mln egzemplarzy.

Autorem największej na świcie liczby napisanych książek jest Polak! Józef Ignacy Kraszewski (żyjący w latach: 1812 – 1887), napisał ponad 600 powieści.

Pierwsza książka, która została napisana za pomocą maszyny do pisania to Przygody Tomka Sawyera.

3 najbardziej poczytne książki w historii ludzkości to: Biblia, Czerwona książeczka Mao Tse-Tunga i seria o Harrym Potterze.

Najdziwniejszą książką świata jest Сodex Seraphinianus. Autor – Włoch Luigi Serafini napisał to dzieło w latach 70. XX wieku w wymyślonym przez siebie języku. Książka jest formą encyklopedii opisującej świat, który nie istnieje.

Strony w książkach zaczęto numerować dopiero w XVI wieku, a przecinki w tekstach pojawiły się dopiero na przełomie XV I XVI wieku.

Literatura dla dzieci i młodzieży zaczęła powstawać dopiero w XVIII wieku. Wcześniej nie istniała, a najmłodsi czytali te same książki co dorośli.

W Japonii wydrukowano zapachową książkę kucharską. Żeby poznać aromat danej potrawy, pociera się kartkę nadgarstkiem.

"Bibliosmia" to słowo, które w języku angielskim oznacza zamiłowanie do wąchania starych książek.

W Japonii jest specjalne słowo - "tsundoku", które określa manię kupowania książek, których nie ma zamiaru się przeczytać!

Najwyższy próg czytelnictwa w Europie mają Czechy. Regularnie czyta tam około 86%ludności.

Najczęściej książki kupują kobiety – ok. 68% wszystkich sprzedawanych książek.

Najpopularniejszym źródłem pozyskania książek w Polsce jest pożyczenie od znajomych (34%).

Tylko 2% z wydawanych corocznie na świece 1,2 miliona książek sprzedaje się w większym nakładzie niż 5 tysięcy egzemplarzy.

Statystyczny czytelnik najczęściej traci zainteresowanie książką na 18 stronie.

Analfabetyzm to nadal aktualny problem. 1 na 5 dorosłych osób na świcie nie potrafi czytać.

28% Polaków przyznaje, że nie ma w domu żadnej książki!!!