07-05-2021 21:49
Nie jestem Gretą Thunberg - mówi Fabian Piątkowski uczeń klasy pierwszej Technikum Informatycznego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie, ale nie chcę być bierny i dlatego angażuję się w konkursy o tematyce ekologicznej. Ochrona środowiska jest dla mnie bardzo ważna, chcę żyć w świecie który jest mi przyjazny, a nie na ginącej planecie.
Fabian Piątkowski wziął udział w II Międzypowiatowym Konkursie Ekologicznym „Ufoplasty”, czyli jak zrobić coś z niczego - Maskotka Ekologiczna. Konkurs zorganizował Zespół Szkół im. Stanisława Staszica w Gąbinie, a adresowany był do uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych z powiatów: sochaczewskiego, kutnowskiego, gostynińskiego i płockiego.
Jego uczestnicy mieli wykonać prace plastyczne, przestrzenne, z wykorzystaniem surowców wtórnych. Celem konkursu było kształtowanie postaw proekologicznych, zachęcanie do selektywnej zbiorki odpadów, do segregowania śmieci i oczywiście powtórnego ich wykorzystania przy tworzeniu chociażby prac plastycznych, a poza tym zachęcanie do twórczej aktywności. Nakrętki, rolki, guziki, sznurki to wszystko może być tworzywem artystycznym.
Fabian Piątkowski jest uczniem klasy pierwszej Technikum Informatycznego w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego – to była jego wymarzona szkoła od zawsze i profil również, marzenia się spełniają, jeśli pomagasz w ich realizacji – mówi Fabian. Tematyką ekologiczną interesował się już w szkole podstawowej i, jak przyznaje, te zainteresowania rozbudzała w nim również jego mama, która pracuje w szkole i zawsze zachęcała go do aktywności w różnych dziedzinach, wspierała i pomagała. Do dziś jest dumny z pierwszego miejsca, które zajął w etapie regionalnym ogólnopolskiego konkursu „Mój Las” organizowanego przez Ligę Ochrony Przyrody. Generalnie należy do uczniów, którzy lubią rywalizację, poza konkursami ekologicznymi próbował również swoich sił w konkursach literackich, pisał książkę, też o tematyce ekologicznej, a także sportowych. Jeśli chodzi o sportową rywalizację - Łukasz gra w tenisa stołowego należał do klubu w Giżycach - zrezygnował z treningów ze względu na szkołę, tym bardziej teraz, dojazdy z Giżyc do Sochaczewa zabierają sporo czasu. Nie zrezygnował jednak z udziału w konkursach, z powodu pandemii świat wokół jakby stanął w miejscu, ale Fabian ma nadzieję, że powoli wszystko wróci do normy.
Już niebawem wróci do szkoły i jak zapewnia dyrektor Julia Jakubowska - docenimy kreatywność Fabiana, tym bardziej teraz w dobie pandemii, kiedy zajęcia odbywają się online i trudniej zmotywować uczniów do udziału w konkursach. Podziwiam kreatywność a także zaangażowanie Fabiana i zawsze bardzo się cieszę, kiedy na moje biurko spływają pochwały i podziękowania za udział uczniów naszej szkoły w konkursach, a ochrona środowiska powinna każdemu z nas leżeć na sercu.
Jego maskotka konkursowa została wykonania zgodnie z wymaganiami zawartymi w konkursowym regulaminie z surowców wtórnych – do swojej pracy wykorzystał: pudełko kartonowe, nakrętki, rurki, to, co zwykle ląduje w koszu i powstał zabawny ufoludek. Przyznaje, wymagało to sporo pracy, ale efekt jest bardzo intersujący. Udział w konkursie to również możliwość skonfrontowania swoich umiejętności z tym, co prezentują inni uczestnicy. A na konkurs napłynęło ponad 100 prac i niektóre były wyjątkowe - przyznaje Fabian.
- Jestem uczniem klasy informatycznej, ale czasem potrzebuję odejść od monitora i puścić wodze wyobraźni, a poza tym mam świadomość, jak ważne jest środowisko, w którym żyjemy, jak potrzebna jest ochrona przyrody, nie chcę by świat utonął w śmieciach. Nie jestem Gretą Thunberg, ale nie chcę być bierny i dlatego angażuję się w konkursy o tematyce ekologicznej. Fabian nie zrezygnował tak jak Greta na rok ze szkoły, by walczyć o poprawę klimatu, by przekonywać polityków do zmiany poglądów, ale interesuje się problemami, z którymi mierzy się teraz świat, ponieważ chciałby żyć w przyjaznym otoczeniu, a nie na ginącej planecie.
Grażyna Bolimowska-Gajda
ZOBACZ GALERIE