Stanisław Lem - patron roku 2021

13-09-2021 08:31

Stanisław Lem – patron roku 2021

Doceniając kunszt literacki, najwybitniejszego przedstawiciela polskiej fantastyki i jednego z najpoczytniejszych pisarzy science-fiction na świecie, Sejm RP ogłosił rok 2021 Rokiem Stanisława Lema.

13 września 2021 roku przypada 100 rocznica urodzin Stanisława Lema.

Stanisław Lem - czołowy przedstawiciel polskiej fantastyki naukowej, filozof, futurolog i eseista. Urodził się we Lwowie we wrześniu 1921 roku w rodzinie zamożnego lekarza.

Sam również studiował na Lwowskim Uniwersytecie Medycznym.

Po zajęciu w 1942 roku Lwowa przez wojska niemieckie, pracował jako pomocnik mechanika i spawacz w niemieckiej firmie.

Rok 1946 był przełomowym w życiu Lema. W ramach repatriacji po wkroczeniu armii rosyjskiej, wraz z całą rodziną wyjechał do Krakowa, gdzie kontynuował studia na wydziale medycznym Uniwersytetu Jagiellońskiego, zadebiutował nowelą „Człowiek z Marsa”, która drukowana była w odcinkach w „Nowym Świecie” oraz rozpoczął współpracę z „Tygodnikiem Powszechnym”, gdzie publikował wiersze i opowiadania.

Kolejne lata zaowocowały licznymi powieściami, które doceniano przyznając autorowi nagrody w dziedzinie kultury i literatury:

• "Człowiek z Marsa" (powieść s-f) drukowany w odcinkach w czasopiśmie "Nowy Świat Przygód";
  • "Astronauci";
  • "Jacht »Paradise«. Sztuka w czterech aktach" (współautor: Roman Hussarski);
  • "Sezam i inne opowiadania" (zawiera pierwsze odcinki przygód Ijona Tichego);
  • "Obłok Magellana", (wcześniej powieść była drukowana w odcinkach w "Przekroju");
  • "Czas nieutracony";
  • "Dyktanda czyli...";
  • "Listy albo opór materii" (wybór listów);
  • "Dylematy" (felietony);
  • "Lata czterdzieste. Dyktanda" (debiutanckie opowiadania z lat 40. oraz "Dyktanda");
  • "Rasa drapieżców. Teksty ostatnie" (felietony z "Tygodnika Powszechnego" 2005 i 2006 w wyborze Tomasza Fiałkowskiego);
  • "Sknocony kryminał" (kryminał i dramat z notatek autora);

Stanisław Lem posiadał kilka doktoratów honoris causa (m.in. Politechniki Wrocławskiej, Uniwersytetu Jagiellońskiego, Uniwersytetu Lwowskiego i Uniwersytetu w Bielefeld). W roku 1973 pisarzowi przyznano honorowe członkostwo amerykańskiego stowarzyszenia Science Fiction Writers of America, lecz z powodu perturbacji proceduralnych odrzucił on oferowane w 1975 roku członkostwo zwyczajne.

Świat przedstawiony w utworach Lema różni się od rzeczywistości znanej z typowej fantastyki naukowej przede wszystkim tym, że z reguły autor nie daje do zrozumienia, iż przedstawia rzeczy niezwykłe. Wręcz przeciwnie – wiele elementów Lemowej rzeczywistości zostało skonstruowanych tak, aby sprawiać wrażenie przyszłej normalności i codzienności.

Nazwiskiem naszego autora nazwano również planetoidę 3836 Lem.

Stanisław Lem zmarł 27 marca 2006 roku w Krakowie.

W kolejnych wpisach przybliżymy sylwetki innych patronów roku 2021.