Patroni roku 2021 – Cyprian Kamil Norwid

23-09-2021 14:53

Sejm Rzeczypospolitej Polskiej pod koniec minionego roku przyjął uchwałę w sprawie ustanowienia Patronów Roku 2021. Izba uhonorowała: Stanisława Lema, Cypriana Kamila Norwida, Krzysztofa Kamila Baczyńskiego i Tadeusza Różewicza. 2021 jest także Rokiem Konstytucji 3 Maja i Kardynała Stefana Wyszyńskiego.

Przez cały rok publikujemy informacje dotyczące życia, dokonań i dorobku artystycznego Patronów.

Dziś przypominamy Wam sylwetkę Cypriana Kamila Norwida, z okazji przypadającej 24 września, 200 rocznicy urodzin

Cyprian Kamil Norwid urodził się 24 września 1821 roku w mazowieckiej wsi Laskowo - Głuchy, niedaleko Wyszkowa. Gdy miał cztery lata zmarła mu matka i jego wychowaniem zajęła się prababka. Norwid uczył się w warszawskim gimnazjum, ale w piątej klasie przerwał naukę i przeniósł się do prywatnej szkoły malarskiej. Uczęszczał też na lekcje rysunku do znanego warszawskiego malarza Jana Klemensa Minasowicza. W 1842r. wyjechał do Drezna, by uczyć się rzeźby. W 1844 r. zamieszkał w Rzymie. Następnie wyjechał do Berlina. Aresztowany z powodów politycznych trafił do więzienia. Zaczął mieć kłopoty ze zdrowiem. Z Berlina wyjechał do Brukseli stamtąd do Rzymu a następnie w 1849r. do Paryża. Tam spotkał Fryderyka Chopina i Juliusza Słowackiego. Brak środków do życia i zawód miłosny spowodowały, że wyjechał do USA. Próbował zarabiać rysując i rzeźbiąc. Jednak w 1854r. powrócił do Paryża na stałe. Ciągłe kłopoty finansowe i pogłębiająca się głuchota spowodowały, że zamieszkał w przytułku dla ubogich polskich weteranów i sierot. Zmarł 23 maja 1883r. w Paryżu. Pochowany został na cmentarzu w Ivry. W 1888r. zwłoki zostały przeniesione na polski cmentarz w Montmorency. W 2001r. do Polski została przywieziona ziemia z jego grobu i umieszczona w Krypcie Wieszczów Narodowych w Katedrze na Wawelu.

Cyprian Kamil Norwid był wybitnym twórcą romantycznym: poetą, prozaikiem, dramatopisarzem, eseistą, felietonistą, malarzem, rzeźbiarzem. Różnił się od twórców swojej epoki w sposobie myślenia, w sposobie pisania. Inne podejmował tematy: uniwersalne, filozoficzne, ponadczasowe. Jego poezja uważana jest za trudną ze względu na neologizmy, wieloznaczne symbole, odkształconą składnię. W twórczości Norwida najważniejszy był CZŁOWIEK, postrzegany przez pryzmat chrześcijańskiego systemu wartości i głębokiego humanizmu. Debiutował wierszem „ Mój ostatni sonet”. Norwid za życia był niedoceniany, nierozumiany. Po jego śmierci wiele jego dzieł zostało zapomnianych. Pod koniec XIX wieku został ponownie odkryty przez poetę, publicystę i wydawcę – Zenona Przesmyckiego, (pseudonim Miriam). Cyprian Kamil Norwid nazywany bywa „ poetą państwowości polskiej”, „ poetą myśli”, „poetą sumienia”, „poetą ironii”, „wieszczem wolnej Polski”. Jego twórczość zachwyca bogatym słownictwem, inteligentną ironią.

Liryki ( najważniejsze)

• Bema pamięci żałobny rapsod
  • Coś ty Atenom zrobił Sokratesie
  • Do obywatela Johna Brown
  • Vademecum
  • Pieśń od ziemi naszej
  • Moja piosnka ( Do kraju tego…)
  • Poematy

• Pierścień Wielkiej Damy
  • Wanda
  • Słodycz

Obrazy olejne – do dziś przetrwały cztery.

• Jutrznia – znajduje znajduje się w zbiorach Muzeum Książąt Lubomirskich we Wrocławiu.