07-10-2021 14:50

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony jest 29 września.

Wydarzenie to pojawiło się w kalendarzu świąt nietypowych w roku 2001 z inicjatywy Polskiej Izby Książki. Na patronkę wybrano Janinę Porazińską – autorkę książek dla dzieci (29 września to dzień urodzin tej wybitnej pisarki).

Celem tego wydarzenia jest propagowanie czytelnictwa, szczególnie wśród najmłodszych, ale pamiętajmy – książka to jedno z najlepszych źródeł wiedzy, rozwija wyobraźnię i pamięć, wzbogaca słownictwo i znajomość gramatyki, bez względu na wiek czytelnika.

Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania obchodzony był również, jak co roku, w naszej szkolnej bibliotece, gdzie zorganizowane zostały sesje czytelnicze.

W role czytających wcielili się uczniowie klas: 2AL, 3BLG, 4BT, których do tego zadania przygotowały panie polonistki – Alicja Pawlak, Maria Kowalska oraz Grażyna Bolimowska-Gajda.

Tegoroczną lekturą był komedio-dramat Gabrieli Zapolskiej „Moralność pani Dulskiej” – jubileuszowa lektura dziesiątej odsłony Narodowego Czytania.

Na kolejne „Głośne Czytanie” zapraszamy za rok.