ROK 2022 – Rokiem Romantyzmu Polskiego

25-11-2021 13:33

Uchwałą Sejmu RP ustanowiono rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego.

W uzasadnieniu zaznaczono, iż „Pamięć romantyzmu polskiego jest zatem pamięcią najważniejszych znaków określających narodową tożsamość. W roku 2022 przypadają dwusetne urodziny tej epoki i jest to dobry powód do przypomnienia duchowego depozytu, jaki pozostawili nam romantyczni bohaterowie, artyści i myśliciele”.

„Romantyzm przyniósł genialne dokonania w literaturze Adama Mickiewicza, Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego i Cypriana Norwida, w muzyce Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszki, w malarstwie Piotra Michałowskiego i Jana Matejki. Twórcy ci byli artystami polskimi, a jednocześnie światowymi, ukazującymi polskie wartości w ich uniwersalnym kontekście. Bez twórczości ich oraz Maurycego Mochnackiego, Aleksandra Fredry, Antoniego Malczewskiego, Seweryna Goszczyńskiego, Wincentego Pola, Józefa Ignacego Kraszewskiego, Teofila Lenartowicza, Kornela Ujejskiego, Artura Grottgera, Marii Szymanowskiej i Narcyzy Żmichowskiej nie bylibyśmy dziś tym, kim jesteśmy”.

W przyszłym roku przypada 200. rocznica pierwszego wydania „Ballad i romansów” Adama Mickiewicza, które wyznaczają początek polskiego romantyzmu.

Utwór ten został uhonorowany przez Prezydenta RP i wybrany na lekturę Narodowego Czytania we wrześniu 2022 roku.

Przypominamy, że „Ballady i romanse” Mickiewicza, zostały wydane w Wilnie w 1822 roku. Ten zbiór ballad uważany jest za jedno z najważniejszych dzieł polskiego romantyzmu, które wywarło ogromny wpływ na rozwój idei romantycznej zarówno w Polsce, jak i w Europie.

26 listopada przypada 166 rocznica śmierci Adama Mickiewicza, nazywanego zasłużenie „poetą przeobrażeń” i „bardem słowiańskim”.

Biblioteka szkolna.