PERI w Garbolewskim

28-04-2022 11:02

PERI w Garbolewskim

Dnia 27 kwietnia 2022 roku uczniowie klas trzecich i czwartych technikum, kształcący się w zawodach technik mechanik, technik elektryk i technik budownictwa wzięli udział w spotkaniu z przedstawicielami firmy PERI Polska Sp. z o.o. Deskowanie, Rusztowania, Doradztwo Techniczne z Płochocina: kierownik ds. rozwoju i szkoleń, kierownik CL i projektant.

PERI to firma, założona w 1969 roku, która jest jednym z największych światowych producentów systemów deskowania i rusztowań. Poza siedzibą główną i zakładem produkcyjnym w Weissenhorn koło Ulm w Niemczech, działa na świecie 70 firm córek i 140 centrów logistycznych. Spotkanie, które się odbyło w gmachu szkoły, było kolejnym krokiem do podjęcia współpracy pomiędzy tą firmą a ZS CKP. Wcześniej przedstawiciele firmy odbyli spotkanie z panią dyrektor Julią Jakubowską, podczas którego zostały nakreślone cele, oczekiwania i warunki współpracy. Następnie, osoby odpowiedzialne za kształcenie zawodowe:  pani Ewa Janus i pan Maciej Wódka wizytowali siedzibę firmy w Płochocinie. Podczas spotkania w szkole uczniowie uzyskali wiele informacji dotyczących PERI, jej historii, produktów i działań na arenie międzynarodowej. Poznali korzyści wynikające z pracy dla tej firmy i ścieżki kariery. Dowiedzieli się, jakie są możliwości odbywania  praktyk i w jaki sposób aplikować o staż. W niedalekiej przyszłości planowane są wycieczki, podczas których przyszli technicy będą mogli na własne oczy zobaczyć, to o czym mówili prelegenci.

Pani dyrektor Julia Jakubowska, wraz ze współpracownikami z pionu zawodowego – panią Ewą Janus i panem Maciejem Wódką oraz wszystkimi nauczycielami zawodowcami, dzięki współpracy z firmami, stwarza uczniom nowe możliwości rozwoju i planowania kariery jeszcze w trakcie nauki. Uczniowie korzystając z zaplecza gwarantowanego przez firmy zdobywają wiedzę i umiejętności pozwalające odnaleźć się na rynku pracy po ukończeniu edukacji. Mają możliwość, już podczas nauki w szkole, poznać realia pracy w przedsiębiorstwach i zdobyć doświadczenie zawodowe dzięki praktykom i stażom. Taki model kształcenia oparty na współpracy szkoły i firm jest bardzo popularny w Europie Zachodniej i opłacalny, zarówno dla zakładu pracy (kształcenie pracowników w obszarach, które są pożądane) jak i dla uczniów (poznanie firmy „od podszewki”, przejście przez całą ścieżkę kariery zawodowej, co zapewnia wszechstronny rozwój i poznanie aspektów pracy na różnych stanowiskach). Według relacji pani dyrektor nawiązanie współpracy z kolejną firmą przyniesie wymierne korzyści zarówno  dla szkoły, jak również dla jej obecnych i przyszłych uczniów.

M.Sz.