Pierniki i teleskopy

28-05-2022 21:13

We wtorek 24 maja grupa kilku klas z Osiemdziesiątki wybrała się do Torunia. Wyjechali o godzinie 7 i już koło 10 stawili się na wykład w Obserwatorium Astronomicznym w Piwnicach. Niesprzyjająca pogoda nie powstrzymała uczniów od oglądania zarówno nowszych jak i starszych modeli teleskopów oraz podziwiania otaczających ich pięknych ogrodów. Z zapałem słuchali wykładów na temat historii astronomii oraz odświeżyli sobie kilka pojęć z fizyki. Po przerwie na posiłek w restauracji spod znaku złotych łuków, stawili się przed murami Torunia na zwiedzanie miasta. Zobaczyli między innymi bramy i baszty miejskie, Krzywą Wieżę i Stary Rynek z Ratuszem. Mieli również okazję zobaczyć toruńskie kamienice: Dwór Artusa, Dom Eskenów, Dom Mikołaja Kopernika, Kamienicę pod Gwiazdą oraz gotyckie obiekty sakralne – Katedrę śś. Janów i Kościół NMP. Złożyli również wizytę Flisakowi z żabkami, osiołkowi na starówce oraz paru innym. Na dobre zakończenie dnia udali się również do Toruńskich Partaczy, gdzie po złożeniu przysięgi, poznali tajną sztukę wypiekania piernika oraz historię jego powstania. Mieli szansę uformować i upiec własny kawałek tego ciasta, który mogli potem zabrać ze sobą. Nasza ekipa Partaczy po ciężkim dniu i kilku piernikach w zapasie, bezpiecznie dotarła do Sochaczewa już o godzinie 19.

Szymon Komendarek