27-09-2022 08:17
European Day of Languages w ZS CKP
Rok 2001 został ogłoszony przez Radę Europy Europejskim Rokiem Języków. Sukces pierwszej edycji zachęcił Radę Europy do ustanowienia 26 września Europejskim Dniem Języków, który od tej pory obchodzony jest corocznie w 47 krajach członkowskich Rady Europy.
Najważniejsze przesłanie Europejskiego Dnia Języków to przedstawienie różnorodności językowej i kulturowej Europy, ukazanie opinii publicznej znaczenia uczenia się i nauczania języków, propagowanie wielojęzyczności i nauki języków obcych przez całe życie.
W ZS CKP nauczyciele języka angielskiego (J. Bednarek, K. Gajda, D. Golis, K. Goźlińska, A. Kwiatkowska I. Milik-Wojno, G. Orzeszek, ) i języka niemieckiego (M. Andrzejewska, R. Cis, M. Szczepańska) zorganizowali dla swoich uczniów 26 września, w ramach Europejskiego Dnia Języków, zajęcia, poprzez które chcieli zachęcić młodzież do intensywniejszej nauki języków i przybliżyć jej ideę różnorodności językowej, która stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu. Zajęcia zostały podzielone na 2 bloki – teoretyczny i praktyczny. Podczas tego pierwszego uczniowie wysłuchali, przez radiowęzeł, audycji na temat Europejskiego Dnia Języków, obejrzeli prezentację multimedialną o językach obcych, a także mogli zapoznać się z ciekawostkami dotyczącymi najbardziej popularnych w Europie języków, przedstawionymi wizualnie w formie gazetek na korytarzu. Podczas zajęć praktycznych, uczniowie mieli okazję, żeby sprawdzić swoje predyspozycje językowe, wziąć udział w quizach, grach i zabawach językowych, a także wykonać ćwiczenia porównawcze dotyczące podobieństw między niektórymi językami. Prawdziwym wyzwaniem okazały się łamańce językowe i rozpoznawanie języka po usłyszeniu kilku słów. Duże emocje towarzyszyły zabawom zespołowym, które wymagały nie tylko współpracy, ale też szybkiego podejmowania decyzji i kojarzenia faktów. Część gier i quizów odbyła się z wykorzystaniem technologii informacyjno – komunikacyjnych.
Obchody Europejskiego Dnia Języków mają w Garbolewskim już kilkuletnią tradycję. Wpisuje się ona w działania dyrekcji szkoły i nauczycieli językowców, by nauczanie języków było jak najbardziej efektywne i by po skończeniu nauki w Osiemdziesiątce każdy jej adept mógł się porozumieć w języku angielskim i niemieckim. Nie bez znaczenia jest udział uczniów w programach Erasmus+ i PO WER, odbywających się w Grecji, podczas których uczestnicy muszą porozumiewać się w języku angielskim. W obecnym roku szkolnym w ZS CKP jest kilkunastu uczniów obcokrajowców. Dzięki nim szkoła staje się multikulturowa i nadarza się okazja, by poznać choć kilka słów w nowych językach, co też jak najbardziej wpisuje się w założenia Europejskiego Dnia Języków, który w Osiemdziesiątce może, dzięki temu, trwać cały rok
M.Sz.
ZOBACZ GALERIE