MISERCE I PATRZAJ W SERCE…, CZYLI NARODOWE CZYTANIE „BALLAD I ROMANSÓW”

03-10-2022 12:38

MIEJ SERCE I PATRZAJ W SERCE…, CZYLI NARODOWE CZYTANIE „BALLAD I ROMANSÓW”

Zapewne wszyscy wiedzą, że od 2012 r. pod patronatem pary prezydenckiej w naszym kraju organizowana jest akcja Narodowego Czytania. Jej celem jest zachęcenie Polaków do zgłębienia rodzimej literatury. W tym roku – Roku Romantyzmu Polskiego, cała Polska czyta „Ballady i romanse”, co ma związek z 200 rocznicą wydania I tomu „Poezji” Adama Mickiewicza.

Nasza szkoła również aktywnie uczestniczy w tym wydarzeniu. 29 września w Ogólnopolskim Dniu Głośnego Czytania, czytaliśmy „Ballady i romanse”. Wydarzenie miało charakter widowiska. Teksty zostały odczytane w taki sposób, by były atrakcyjne dla słuchaczy, z podziałem na role.

Za rok spotkamy się na wspólnym czytaniu „Nad Niemnem” Elizy Orzeszkowej, gdyż to właśnie ten utwór będzie lekturą Narodowego Czytania w 2023 roku.