Der bundesweite Vorlesetag w ZS CKP

21-11-2022 18:01

Od 2004 roku w trzeci piątek listopada Niemcy obchodzą Dzień Głośnego Czytania (Der bundesweite Vorlesetag). Co roku setki tysięcy osób spotykają się tego dnia, żeby wspólnie czytać na głos. Głośne czytanie odbywa się nie tylko w szkołach i przedszkolach, ale również w muzeach, pływalniach i w centrach miast. W tym roku organizatorzy zaproponowali, żeby do akcji dołączyły szkoły w Polsce, w których uczniowie uczą się języka niemieckiego. Germaniści z Garbolewskiego wraz ze swoimi uczniami zdecydowali się odpowiedzieć na zaproszenie i wziąć udział w akcji. 18 listopada czytały trzy grupy – klasa 3et z panią Magdaleną Andrzejewską, klasa 2et z panią Magdaleną Szczepańską i klasa 1bt z panią Renatą Cis. Lektury były zróżnicowane i dostosowane do poziomu językowego uczniów – bajka „Prinzessin Eselhaut”, informacje o zabytkach Berlina z przewodnika „Abenteuer Berlin” (w ramach przygotowania do wycieczki do Berlina, na którą wyjeżdżamy 9 grudnia) i opowiadanie z serii „Marie und Luca”.

Z pewnością inicjatywa głośnego czytania i to w każdym języku powinna zostać szeroko rozpowszechniona. Czytanie na głos uczy myślenia, poprawia koncentrację, poszerza wiedzę, ułatwia naukę, wzbogaca słownictwo, poprawia pamięć i pobudza wyobraźnię. Dlatego wszystkich zachęcam do czytania na głos codziennie, choć przez kilka minut, a nie tylko przy okazji Dnia Głośnego Czytania.

M. Sz.