Osiemdziesiątka i program Kulturalna Szkoła na Mazowszu

12-12-2022 10:14

Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego wziął udział w programie „Kulturalna szkoła na Mazowszu”, jego inicjatorem jest Samorząd Województwa Mazowieckiego. W ramach Programu za złotówkę zorganizowane grupy szkolne mogą skorzystać z oferty Muzeum w Płocku.  Program potrwa do 31 grudnia 2022 r.

Klimat i dekoracyjność secesji klasa 3a Liceum Ogólnokształcącego Osiemdziesiątki poznała dzięki Muzeum Mazowsza w Płocku – to oficjalna nazwa, jednak ze względu na charakter i wyjątkowość wystaw mówi się nieoficjalnie „Muzeum Secesji” w Płocku.

Lekcja odbyła się 8 grudnia w kamienicy przy Tumskiej 8, przy reprezentacyjnym deptaku Płocka. Można tu oglądać wystawę „Secesja”, czyli aranżację wnętrz średnio zamożnego domu mieszczańskiego z przełomu XIX i XX wieku.

We wnętrzach muzealnych uczniowie wysłuchali opowieści o stylu i sztuce secesji,  o życiu mieszczańskiej rodziny. Na każdym z dwóch pięter zaprezentowano komplet pokoi tworzących, w założeniu, jedno mieszkanie. Na pierwszym do obejrzenia jest jadalnia, salon, gabinet, biblioteka i sypialnia. Na drugim – pokój stołowy, salon, buduar, pokój dziecięcy, sypialnia.

Uczniowie mogli też obejrzeć wyjątkowe obrazy ze zbiorów Muzeum w Płocku. Byli więc Jacek Malczewski i Władysław Podkowiński, Józef Mehoffer i Wojciech Weiss. Przewodniczka – zakochana w secesji - zwracała uwagę na dwa obrazy „Autoportret” J. Malczewskiego  i szkic W. Podkowińskiego do słynnego „Szału uniesień”.

Dziewczyny zachwyciły się wyjątkowo wyrafinowaną biżuterią od znanych światowych firm, nawet od Cartiera oraz strojami, bardzo kobiecymi.

Druga lekcja dotyczyła stylu art. deco. Nowe skrzydło Muzeum Mazowieckiego to piękna trzykondygnacyjna kamienica przy ul. Kolegialnej 6, a w niej właśnie ta wystawa.

Jak mieszkała polska inteligencja lat 30, XX wieku? Gabinet, jadalnia, kuchnia sypialnia, dużo porcelany znakomitych firm - polski Ćmielów, czy niemiecki Rosenthal.

Portrety awangardowych polskich artystów takich jak: Witkacy, Zbigniew Pronaszko i Leon Chwistek. Ogromna porcja informacji, na pewno da wyobrażenie o art. deco i secesji.

Oczywiście promocyjna cena biletów - 1 zł - to bardzo dobra zachęta do udziału w takim programie, ponieważ uczestniczenie w wydarzeniach artystycznych uniemożliwiają często bariery finansowe.

gbg