Relacja z wycieczki do Pragi

19-12-2022 12:12

W dniach 12-13 grudnia 2022 odbyła się wycieczka szkolna do stolicy Czech – Pragi, w której uczestniczyli uczniowie klasy 3etp, Ictp, Idtp i IIw oraz opiekunowie P. Pabiańczyk, M. Buczek, I. Kossakowska i I. Milik – Wojno.
Naszym przewodnikiem po mieście na Wełtawą był Pan Andrzej, który pokazał nam i opowiedział o najważniejszych zabytkach Pragi, jak również zabrał nas w urokliwe zakątki, które znane są tylko mieszkańcom.
            Na naszej trasie znalazł się zamek na Hradczanach, dawna siedziba królewska, obecnie siedziba prezydenta Republiki Czeskiej, majestatyczna katedra św. Wita, bazylika św. Jerzego oraz Złota Uliczka, most Karola, Stary Rynek oraz ratusz staromiejski ze słynnym zegarem astronomicznym OIrloj, ściana Johna Lennona, plac Wacława i Nowe Miasto.
            Piękna zimowa sceneria była wartością dodaną tej wyprawy oraz podkreśliła atmosferę zbliżających się Świąt Narodzenia Pańskiego. Odwiedziliśmy również jarmark bożonarodzeniowy, który przedświątecznymi dekoracjami dodawał magii staromiejskim zabytkom. Nie można było oprzeć się zapachom lokalnych przysmaków, więc chętnie zajadaliśmy się słodkimi trdelnikami, pieczonymi kasztanami, gorącą czekoladą i mnóstwem innych pyszności.  Na stoiskach podziwialiśmy wyroby rękodzielnictwa i oraz ozdoby świąteczne. Niestety wszystko co dobre, szybko się kończy… nasza wyprawa również. Mimo zimowej aury i intensywności programu wróciliśmy do domu zadowoleni.