Rok Kopernika w Osiemdziesiątce

31-01-2023 12:15

W naszej szkole w szczególny sposób będziemy świętować Rok Mikołaja Kopernika. 19 lutego mija 550 rocznica urodzin wybitnego polskiego astronoma i w związku z tym rok 2023 został ogłoszony Rokiem M.Kopernika. W szkole wiele się będzie działo: okazjonalne gazetki na korytarzach, warsztaty naukowe, wyjazdy do obserwatoriów astronomicznych, konkursy.

Już 27 stycznia z okazji 550. rocznicy urodzin Mikołaja Kopernika odbyły się warsztaty z fizyki.

Zaproszona, przez nauczyciela fizyki Małgorzatę Buczek, firma edukacyjna Junior Odkrywca przygotowała prezentację o rewolucjonistach nauki m. in. o Einstainie, Newtonie, i oczywiście o bohaterze roku 2023. Mikołaju Koperniku.

Młodzież miała okazję przekonać się, co wspólnego ma Mikołaj Kopernik z dwutlenkiem węgla. Uczniowie mieli też możliwość  eksperymentowania, do którego wykorzystali  specjalne zestawy ustawione na stolikach w pracowni fizyki.

Słuchając instrukcji prowadzącej zajęcia wykonywali liczne doświadczenia z dwutlenkiem węgla i mogli na własne oczy przekonać się o jego właściwościach.

Oprócz tych zaproponowanych mieli również własne pomysły na elsperymentalne doświadczenia z dwutlenkiem węgla w roli głównej.

To były wyjątkowo udane zajęcia, okazało się, że można połączyć edukację z zabawą.