Plecak ewakuacyjny – inicjatywa absolwentów Garbolewskiego

14-03-2023 12:11

Ubiegłoroczni absolwenci ZS CKP – Mateusz Tondera i Michał Dziwulski odwiedzili swoją dawną szkołę 8 marca. Powodem wizyty była jednak nie tylko nostalgia, lecz także chęć zaprezentowania swym młodszym koleżankom i kolegom plecaka ewakuacyjnego i zachęcenie ich, żeby taki gadżet sobie przygotowali. Pomysł jest genialny w swej prostocie. Każdy powinien posiadać plecak czy torbę ze spakowanymi rzeczami np. koc, latarka, tabletki przeciwbólowe, woda do picia, jakaś konserwa, pieniądze….., żeby w awaryjnej sytuacji np. pożaru czy powodzi móc się szybko ewakuować z mieszkania, zabierając przy tym najpotrzebniejsze rzeczy.

„Plecak ewakuacyjny” to projekt, który Mateusz i Michał wymyślili dla potrzeb ogólnopolskiej olimpiady Zwolnieni z Teorii, w której biorą udział. Uczestnicy olimpiady tworzą zespół, który, pod kierunkiem mentora, wymyśla i następnie realizuje projekt społeczny lub lokalny. Praca nad projektem pozwala na pozyskiwanie praktycznych kompetencji i umiejętności takich jak m.in. praca w zespole czy skuteczna komunikacja, które są pożądane na rynku pracy. Podczas udziału w programie uczestnicy mają za zadanie trenować te umiejętności, robiąc swój projekt społeczny, który ma być pożyteczny dla innych. Możliwości są nieograniczone, liczy się  kreatywność. Z pewnością pomysł Mateusza i Michała zasługuje na uwagę, tym bardziej, że jego motto to „Mądry Polak przed szkodą” i nad nim z pewnością powinien się każdy z nas pochylić.

„Plecak ewakuacyjny”  nie jest pierwszym projektem uczniów Garbolewskiego w ramach olimpiady Zwolnieni z Teorii. W roku szkolnym 2019/2020 Wiktoria Kucharska, Wiktoria Flakowska , Dawid Kucharski i Edyta Wasilewska pod kierunkiem pani Katarzyny Durczak – Kuźmińskiej postanowili zająć się tematyką związaną z folklorem Ziemi Łowickiej. Stąd też i nazwa projektu – „Folklor Łowicki - polską tradycją”. W swoim projekcie nasza czwórka pasjonatów rozprawiła się z mitem, że „sztuka ludowa to skansen i nuda”, oraz udowodniła, że folk może być cool. Obecnie uczeń klasy 2et Adam Brodecki również pracuje nad własnym projektem z dziedziny informatyki, ale o nim i jego pomyśle więcej w kolejnym artykule.

M.Sz.

Zdjęcia – Szkolne Koło Fotograficzne