Historycy z Garbolewskiego

20-03-2023 09:02

W roku szkolnym 2022/2023 pasjonaci historii mają możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w ramach IX edycji Olimpiady Solidarności. Partnerem olimpiady jest Instytut Pamięci Narodowej. Uczestnicy tego ogólnopolskiego konkursu historycznego, przygotowując się do poszczególnych etapów, nie tylko poszerzają horyzonty wiedzy z zakresu najnowszej historii Polski, lecz także poznają miejsca związane z „Solidarnością”.

30 listopada 2022 roku odbył się pierwszy etap konkursu (szkolny). Polegał on na rozwiązaniu testu składającego się z pytań zamkniętych o różnym stopniu trudności. Do drugiego etapu konkursu  awansowało dwóch uczniów  z ZS CKP -  Mateusz Borowski z klasy IV ALP i Tomasz Szymański z klasy IV ETG. Do udziału w olimpiadzie zachęcił i przygotował uczniów  nauczyciel historii pan Artur Kisiołek.

Etap wojewódzki IX edycji Olimpiady Solidarności. Dwie dekady historii odbył się 15 marca o godzinie 10.00 w Warszawie w siedzibie MSCDN przy ulicy Świętojerskiej 9. Wzięło w nim udział 87 uczniów szkół średnich z całego województwa mazowieckiego. Zmagania obejmowały pisemny test, na którego rozwiązanie przeznaczone było półtorej godziny. Należy podkreślić, że zadania, z którymi mierzyli się uczestnicy, wymagały szczegółowej, obszernej wiedzy. Mateusz i Tomasz wprawdzie znaleźli się poza podium i w związku z tym nie awansowali do ogólnopolskiego etapu, ale wykazali się dużą znajomością najnowszej historii Polski i nabyli nowe umiejętności, które będą mogli wykorzystać w przyszłości. Znalezienie się w gronie najlepszych historyków na Mazowszu jest już dużym sukcesem, którego jako społeczność szkolna gratulujemy.

M.Sz. A.K