Żołnierze w Garbolewskim

23-03-2023 18:19

22 marca 2023 roku żołnierze z 37 Sochaczewskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej spotkali się z uczniami ZS CKP. W spotkaniu, które odbyło się w sali konferencyjnej, uczestniczyli uczniowie czwartych klas technikum po szkole gimnazjalnej, którzy już powoli muszą podejmować decyzje odnośnie swojej zawodowej drogi po ukończeniu szkoły. Starszy kapral Krzysztof Duplicki, kapral Aneta Borsuk, kapral Łukasz Szymaniak, szeregowy Tomasz Kupczyk i szeregowy Jakub Michnowski zachęcali przyszłych absolwentów Osiemdziesiątki, żeby związali swoją przyszłość z wojskiem i sochaczewską jednostką. W interesujący i przystępny sposób przedstawili możliwości, które otwierają się przed zawodowymi żołnierzami, krok po kroku ścieżkę kariery i profity wynikające z Zawodowej Służby Wojskowej. Omówili również warunki, które należy spełnić, by zostać żołnierzem. Nasi goście nie ograniczyli się tylko do przekazywania tych wszystkich informacji. Przywieźli ze sobą wirtualną strzelnicę, dzięki której zainteresowani uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności strzelania do celu. Kapral Łukasz Szymaniak (w niedawnej przeszłości uczeń ZS CKP) przeprowadził instruktaż obsługi karabinu, popularnie zwanego kałasznikowem. Okazało się, że niektórzy uczniowie są bardzo pojętni lub mają wrodzony talent do posługiwania się bronią, gdyż w dobrym czasie dawali radę rozłożyć i złożyć karabin. Szeregowy Jakub Michnowski, który w jednostce zajmuje się pomocą medyczną, zaprezentował wojskową apteczkę (której elementy wyposażenia różnią się od tych spotykanych chociażby w apteczkach samochodowych) i na fantomie zasady udzielania pierwszej pomocy.

Spotkanie było bardzo ciekawe. Młodzież uzyskała wiele interesujących informacji i być może inspirację odnośnie swoich życiowych wyborów. W przyszłości spotkania z żołnierzami z 37 Sochaczewskiego dywizjonu rakietowego Obrony Powietrznej  mają być kontynuowane w ramach współpracy szkoły z jednostką.

M.Sz.

Zdjęcia – Szkolne Koło Fotograficzne