Terytorialsi w ZS CKP

19-04-2023 15:51

18 kwietnia uczennice i uczniowie klas czwartych liceum i technikum mieli okazję odbyć bardzo interesujące spotkanie. W gościnne progi Osiemdziesiątki przybyli żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej – kapral Mirosław Tomaszewski, szeregowa Emilia Skwarek i szeregowy Sylwester Pamięta, którzy przedstawili młodzieży ideę tej formacji i omówili warunki, które należy spełnić, żeby zostać terytorialsem.

Wojska Obrony Terytorialnej są piątym rodzajem Sił Zbrojnych RP. Służbę mogą pełnić żołnierze zawodowi oraz żołnierze pełniący Terytorialną Służbę Wojskową. Ci drudzy łączą ją z pracą lub nauką, pozostając w obowiązku TSW w obszarze swojego miejsca zamieszkania na dwa sposoby – rotacyjnie (podczas odbywania ćwiczeń i szkoleń wojskowych – 2 dni w miesiącu i 14 lub 16 dni jednorazowo w roku) i  dyspozycyjnie (w pozostałym czasie). Za odbyte szkolenia przysługuje wynagrodzenie. Misją terytorialsów jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. W czasie pokoju to m.in. przeciwdziałanie skutkom klęsk żywiołowych i zwalczanie ich, prowadzenie działań ratowniczych w sytuacjach kryzysowych. Natomiast w czasie wojny WOT ma być wsparciem wojsk operacyjnych w strefie działań bezpośrednich, a poza nią – siłą wiodącą.

Żeby zostać terytorialsem należy spełnić następujące warunki: posiadać obywatelstwo polskie, być pełnoletnim, zdrowym fizycznie i psychicznie, niekaranym oraz nie pełnić innego rodzaju służby wojskowej. Ponieważ odbywanie TSW nie wyklucza dalszej nauki czy podjęcia pracy może być ciekawym pomysłem na dalszą drogę życiową tegorocznych maturzystów, którzy chcieliby realizować swoje pasję, a jednocześnie działać na rzecz lokalnej społeczności.

Spotkanie z żołnierzami WOT to kolejne już działanie szkoły, które ma na celu przedstawienie możliwości czekających na absolwentów po opuszczeniu szkolnych murów, by wspomóc ich w wyborze dalszej życiowej drogi.

M. Sz.

Zdjęcia – Szkolne Koło Fotograficzne