Powiatowo – Miejska Gra Uliczna „Poznaj Garbolewskiego”

15-06-2023 12:46

Dnia 14 czerwca 2023 roku odbyła się 4 edycja gry miejskiej, organizowanej przez ZSCKP pod patronatem Starosty Powiatu Sochaczewskiego Jolanty Gonta. Nazwa gry nawiązuje zarówno do zasłużonego obywatela miasta, jak i do szkoły, której jest patronem. Taki też był zamysł organizatorów. Uczestnicy podczas rozwiązywania przygotowanych zadań mieli zarówno poznać fakty z życia Ignacego Włodzimierza Garbolewskiego, jak i kierunki kształcenia ZS CKP, a przy okazji spędzić aktywnie czas i integrować się z lokalną społecznością.

Tym razem do udziału w grze zostały zaproszone szkoły podstawowe zlokalizowane na terenie gminy Sochaczewa. Kilka z nich odpowiedziało na zaproszenie i wystawiło swoje drużyny. Każda z nich składała się z 4 uczniów i nauczyciela opiekuna. Podczas wykonywania zadań zespoły musiały się wykazać wiedzą, spostrzegawczością, intuicją i kondycją fizyczną.

Gra rozpoczęła się o godzinie 10.00 w budynku ZS CKP. Uczestników powitała pani dyrektor ZS CKP Julia Jakubowska. Po części oficjalnej nadszedł moment oczekiwany przez uczestników. Panie Justyna Bednarek i Anna Świnoga przedstawiły regulamin, przeprowadziły losowanie kolorów, służących oznakowaniu grup i rozdały pakiety startowe. Każdy z nich zawierał mapę Sochaczewa z zaznaczonymi lokalizacjami, do których zespoły musiały dotrzeć, wskazówki, według których odnajdywały agentów, rozdających zadania oraz instrukcję dla zawodników i kartę gry. Każda drużyna musiała dojść do 6 miejsc, wykonać 18 zadań i zmieścić się w określonym czasie 2 godzin. Punktowana była poprawność i czas wykonania zadań. A te były bardzo zróżnicowane. W każdym punkcie trzeba było zmierzyć się z zadaniem teoretycznym, odnoszącym się do historii szkoły lub patrona (min. puzzle, eliminatka, rebus, algebraf), zadaniem sportowym (bule, hula hop, skakanka, odbijanie piłeczki paletką, rzut do celu) i zadaniem praktycznym, które stanowiło nawiązanie do zawodów, w których szkoła kształci – było więc np. zadanie mechaniczne, logistyczne, informatyczne, budowlane.

O godzinie 12.45, gdy dotarły już wszystkie drużyny i zostały podliczone punkty, wszyscy uczestnicy zebrali się w sali gimnastycznej, w której odbyło się ogłoszenie wyników i omówienie gry miejskiej. Pani Urszula Opasiak - dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji, reprezentująca Starostwo Powiatowe podziękowała uczestnikom za udział w grze i wyraziła nadzieję, że oprócz walorów zabawowych wydarzenie dostarczyło im także okazji do pogłębienia wiedzy.

Triumfatorami tegorocznej Powiatowo – Miejskiej Gry Ulicznej „Poznaj Garbolewskiego” została drużyna ze Szkoły Podstawowej w Kątach w składzie: Norbert Jędrzejczak, Zofia Piasecka, Patrycja Plichta, Agata Stobiecka, opiekun – pani Sylwia Kotlarska. Drugie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej nr 7 w składzie: Natalia Zielińska, Jan Pawłowski, Oliwia Piątek, Michalina Winnicka, opiekun – pani Renata Jabłońska. Trzecie miejsce zajęła drużyna ze Szkoły Podstawowej w Wyczółkach w składzie: Hubert Ciećwierz, Szymon Adamcewicz, Julia Wesołowska, Aleksander Figat, opiekun – pani Anna Pastuszko.

Wszyscy uczestnicy otrzymali pamiątkowe dyplomy za udział w grze i suweniry, a zwycięzcy zostali uhonorowani także nagrodami rzeczowymi, które wręczyły pani dyrektor Julia Jakubowska i pani dyrektor Urszula Opasiak. Na koniec uroczystości pani dyrektor Julia Jakubowska podziękowała pani wicedyrektor Lucynie Sobieraj i paniom: Justynie Bednarek, Dorocie Golis, Małgorzacie Grabarek, Grażynie Mroczkowskiej, Magdalenie Osińskiej, Iwonie Pakulskiej, Annie Świnoga i Magdalenie Szczepańskiej, które zainicjowały, zorganizowały i przeprowadziły Powiatowo – Miejską Grę Uliczną pod hasłem „Poznaj Garbolewskiego”.

Nagrody główne dla zwycięskich drużyn zostały ufundowane przez Starostwo Powiatowe w Sochaczewie. Ponadto dzięki wsparciu sponsorów zostały wręczone upominki wszystkim uczestnikom. Serdeczne podziękowania od organizatorów dla Starostwa Powiatowego, państwa Renaty i Roberta Cis oraz pani Justyny Kamińskiej.

Tekst – M. Sz.

Zdjęcia – Szkolne Koło Fotograficzne