Rozpoczęcie Nowego Roku Szkolnego 2023/2024

05-09-2023 09:12

Tak wyglądało rozpoczęcie nowego roku szkolnego w Osiemdziesiątce

Uroczyste rozpoczęcie nowego roku szkolnego 2023/2024 odbyło się nie 1 ale 4 września. Uczniowie mieli o jeden weekend dłuższe akacje. Zakończenie roku, również z powodu kalendarza, odbędzie się wcześniej, 21 czerwca, który wypada w piątek, czyli będą o jeden tydzień dłuższe wakacje i 180 dni wolnych od nauki. Kalendarz sprzyja uczniom.

W Zespole  Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego  4 września stawiło się ponad 1000 uczniów. W tym roku o przyjęcie do znanej powszechnie Osiemdziesiątki  ubiegało się wyjątkowo wielu absolwentów szkół podstawowych,  a to z powodu tzw. kumulacji roczników – trzeba było zapewnić miejsca w szkołach ponadpodstawowych dla półtora rocznika.

Dyrektor ZS CKP Julia Jakubowska powitała uczniów  na szkolnym boisku – pogoda sprzyjała  i tak duża grupa mogła  ten pierwszy dzień nowego roku szkolnego powitać wspólnie.  Wyjątkowo liczny rocznik, stąd więcej niż zwykle klas -  6 technikum, jedna liceum i  3 klasy szkoły branżowej I stopnia, trwa jeszcze nabór na trzeci semestr do Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych.

Jak zauważyła dyrektor ZS CKP, zwykle uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego odbywało się 1 września, w kolejną rocznicę wybuchu II wojny światowej, tym razem  to inna data, a przy okazji dyr. Julia Jakubowska przypomniała, że w tym roku wypada 250. rocznica utworzenia Komisji Edukacji Narodowej. W historii polskiej oświaty to wyjątkowa data. Poinformowała również o nowym przedmiocie w programie nauczania, który nazywa się biznes i zarządzanie. Zmiany dotyczą nie tylko programu,  ale również tego, co się zmieniło wewnątrz budynku - korytarz na drugim piętrze całkowicie się odmienił, ponieważ został pomalowany i to w kolory przyjazne dla oka. W wystąpieniu dyrekcji poza odniesieniami historycznymi znalazł się również apel do uczniów o zachowanie bezpieczeństwa podczas zajęć, na terenie szkoły i w drodze do szkoły.

Niezmiennym elementem uroczystości  rozpoczęcia  nowego roku szkolnego jest pasowanie na uczniów pierwszoklasistów,  dokonuje tego zawsze dyrektor szkoły. Tak było również tym razem.

Pierwszoklasiści złożyli ślubowanie i zostali pasowani na uczniów szkoły, a dokładnie Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego. Uroczystość odbyła się zgodnie z tradycyjnym ceremoniałem, dyrektor J. Jakubowska dotknęła ołówkiem przedstawicieli każdej pierwszej klasy. Warto podkreślić, że tego dnia wyglądali bardzo odświętnie, dominowały białe koszule, wszystko zgodnie ze szkolnym dress codem.

Poza wspólną uroczystością na boisku szkolnym pierwszoklasiści odbyli spotkania z wychowawcami i spacer po szkole, by następnego dnia rozpocząć już zajęcia w wyznaczonych salach lekcyjnych.

Wszystkim uczniom, nauczycielom, rodzicom i dyrektor Julii Jakubowskiej, która  właśnie rozpoczyna  kolejną kadencję na stanowisku dyrektora Osiemdziesiątki życzymy udanego roku szkolnego 2023/2024.

GBG