Sport dla wszystkich - Akademia Orłów Sportu

25-09-2023 08:32

Siatkówka 2023 w Osiemdziesiątce!

Fundacja Orły Sportu wraz z „Glinka Akademy” prowadzoną przez znakomitą polską siatkarkę Małgorzatę Glinkę-Mogentale zorganizowały zajęcia dla uczniów Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego. 22 września hala sportowa Osiemdziesiątki – bardzo nowoczesna,  jeszcze pachnąca nowością i świeżością, najnowocześniejsza w powiecie  - zamieniła się w  boiska do gry i treningu w piłkę siatkową. Sportową gwiazdą tego wydarzenia była oczywiście Małgorzata Glinka-Mogentale, a towarzyszyli jej minister Maciej Małecki oraz prezes „Fundacji Orły Sportu”  Rafał Wosik. Gości podejmowała dyrektor szkoły Julia Jakubowska.

Fundacja Orły Sportu rozpoczęła współpracę z Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego. Wraz z Ministerstwem Sporu zachęca do aktywnego trybu życia i proponuje różne programy sportowe. Szkoły spośród kilku form aktywności sportowej mogą  wybrać odpowiadającą im, do wyboru mają piłkę nożną, baseball, rugby, czy siatkówkę. Osiemdziesiątka wybrała siatkówkę.

„Akademia Orłów Sportu – Siatkówka 2023” ma na celu rozwijanie aktywności fizycznej i zdrowego stylu życia. Akcja ma również na celu promowanie piłki siatkowej w regionach, gdzie nie ma profesjonalnych klubów siatkarskich. Rozpoznawalna gwiazda sportu – Małgorzata Glinka-Mogentale oraz jej zespół najlepszych sportowców- dodatkowo uatrakcyjniają ten cykl imprez.

Jak powiedziała Małgorzata Glinka-Mogentale - ona ma być dla młodych ludzi wzorem do naśladowania i nie chodzi wyłącznie o sukcesy w sporcie zawodowym, ale o aktywność.. Przypomnijmy Małgorzata Glinka to dwukrotna złota medalistka mistrzostw Europy w siatkówce. W swojej sportowej karierze sięgała po najwyższe trofea. Przez 18 lat grała w reprezentacji Polski, będąc jej kluczową zawodniczką. 286 razy zakładała reprezentacyjny trykot, dwukrotnie stawała na najwyższym stopniu podium w mistrzostwach Europy. W 2003 roku została najlepszą siatkarką na Starym Kontynencie.

Ale jak podkreśliła:

- Nie chodzi wyłącznie o to, by uprawiać zawodowo sport, bardziej zależy mi na upowszechnianiu sportu i zdrowego stylu życia, sport zawodowy nie jest dla każdego, ale sport powszechny jest bezcenny i najważniejszy. Niełatwo jest zachęcić młodych ludzi do uprawiania sportu,  otaczający ich świat pełen jest  atrakcji, pokus, dlatego trzeba młodym ludziom zaproponować ciekawe formy, na miarę XXI wieku, by ich zachęcić, a to spora sztuka.

Nowa hala sportowa tego dnia sprawdziła się idealnie, mistrzyni przeprowadziła specjalny trening z uczniami, ale to nie wszystko w hali rozegrany został również mecz uczniowie kontra nauczyciele, w drużynie nauczycieli wystąpiła Małgorzata Glinka-Mogentale.

W hali, pojawiły się też profesjonalne urządzenia do treningu, na których uczniowie mogli sprawdzić swoje umiejętności. Były więc zawody sportowe, ćwiczenia sprawnościowe na sprzęcie, którego większość uczniów nigdy nie widziała.

Dyrektor szkoły Julia Jakubowska, tak jak uczniowie, z uznaniem obserwowała sprawnościowe próby swoich wychowanków i oczywiście z nadzieją, że siatkówka w Osiemdziesiątce stanie się bardzo popularna.

A co na to uczniowie – jak zawsze krótko i celnie - To było mega!

gbg