starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

Strona główna Kontakt Hala Sportowa Harmonogram egzaminów zawodowych - sesja Egzamin Maturalny - Formuła 2023 Aktualności Rekrutacja Historia szkoły Patron szkoły O szkole Stowarzyszenie Rozwój Osiemdziesiątki Dla ucznia i rodzica Dokumenty szkolne Klauzula RODO Klauzula monitoringu Klauzula dostępności Programy i Projekty Unijne Kącik pedagoga i psychologa Archiwum Linki zewnętrzne Gazetka szkolna Redakcja strony Plan lekcji Szkoły dla dorosłych Wersja kontrastowa

Europejski Dzień Języków w Garbolewskim

28-09-2023 08:30

A A A

Na świecie jest dziś między 6000 a 7000 języków, których używa 7 miliardów ludzi, zamieszkałych na terenie 189 państw. Obywatele Europy mówią 225 językami rodzimymi, co stanowi mniej więcej 3% liczby wszystkich języków świata. Od roku 2001 w 46 krajach członkowskich Rady Europy obchodzony jest 26 września Europejski Dzień Języków.

Obchody tego święta mają w ZS CKP już kilkuletnią tradycję. Wpisuje się ona w działania dyrekcji szkoły i nauczycieli językowców, by nauczanie języków było jak najbardziej efektywne i by po skończeniu nauki w Osiemdziesiątce każdy jej adept, nie tylko, mógł się porozumieć w języku angielskim, ale także znał język niemiecki lub francuski. Nie bez znaczenia jest udział uczniów w programach Erasmus+ i PO WER, odbywających się w Grecji i we Włoszech,  podczas których uczestnicy muszą porozumiewać się w języku angielskim, co przekłada się na dodatkową motywację do nauki.

26 września, na kilku godzinach lekcyjnych, nauczycielki języka niemieckiego M. Andrzejewska, R. Cis i M. Szczepańska zorganizowały dla swoich uczniów zajęcia, poprzez które chciały zachęcić młodzież do intensywniejszej nauki języków i przybliżyć jej ideę różnorodności językowej, która stanowi kluczowy czynnik bogatego dziedzictwa kulturowego naszego kontynentu. Uczniowie obejrzeli prezentację multimedialną pt.  „Dlaczego powinniśmy się uczyć języków obcych?”, a także mogli sprawdzić swoje predyspozycje językowe, wziąć udział w quizie o językach obcych, w grach i zabawach językowych oraz pośpiewać w języku niemieckim. Prawdziwym wyzwaniem okazały się łamańce językowe i rozpoznawanie języka  po usłyszeniu lub przeczytaniu kilku zdań.

Wszystkich chętnych zapraszam do zapoznania się z ciekawostkami na temat różnych języków i zmierzenia się z zadaniami, które 26 września rozwiązywali Europejczycy w ramach obchodów Europejskiego Dnia Języków.

https://edl.ecml.at/Home/tabid/1455/language/pl-PL/Default.aspx

M.Sz.

ZOBACZ GALERIE

powiat sochaczew powiat sochaczew powiat sochaczew
154145 odwiedzin