Umowa o współpracy Osiemdziesiątki z Orlenem – obietnica stypendiów

29-09-2023 11:05

Porozumienie  o współpracy między grupą Orlen i Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego podpisane zostało 29 września. Podczas konferencji prasowej, która odbyła się w nowej hali sportowej Osiemdziesiątki obie strony mówiły o swoich nadziejach i oczekiwaniach.  Spółki Orlenu, które  przystąpiły do współpracy i podpisały stosowny akt to:   Orlen Projekt S.A. oraz Orlen Serwis S.A. Artur Kasza Prezes Zarządu Orlen Projekt S.A obiecał stypendia dla uczniów.

Dyrektor Szkoły Julia Jakubowski witała zaproszonych gości, wśród których obecny był minister Maciej Małecki, Jolanta Gonta starosta powiatu sochaczewskiego, a także przedstawiciele  Orlenu na czele z prezesem Zarządu i dyrektorem Generalnym  Orlen Projekt S.A. Marcinem Kaszą i Pawłem Jegierem prezesem Zarządu Orlen Serwis S.A.

Dyrektor Julia Jakubowska dziękując za możliwość współpracy, jednocześnie wyraziła nadzieję, że  poszerzy ona możliwości edukacyjne szkoły, a uczniowie będą mogli funkcjonować w realnym środowisku pracy dzięki praktykom, stażom, kursom czy szkoleniom. Również nauczyciele dzięki tej współpracy mogą wiele zyskać dzięki szkoleniom, czy kursom.

Podpisana umowa zakłada m.in. organizację specjalistycznych szkoleń, staży dla uczniów, absolwentów lub nauczycieli, możliwość uczestniczenia pracowników szkoły w szkoleniach specjalistycznych organizowanych przez  OPSSA i OSSA. Planowane są również wizyty studyjne w spółkach, a także objęcie patronatem i pomoc w wyposażeniu pracowni specjalistycznych szkoły.

Podpisany akt ma obowiązywać w ciągu 2 lat do 30 czerwca 2025 roku.

Spośród zaproszonych gości głos zabrał m.in. minister Maciej Małecki, który podkreślał, że Orlen to największa firma Europy Środkowej, dlatego podpisane porozumienie stwarza uczniom zupełnie nowe możliwości zaistnienia najpierw na rynku edukacyjnym, a potem na rynku pracy.

– Chcemy, żebyście mogli pójść na atrakcyjne staże a potem sprawdzić się  i zdobyć doświadczenie już w konkretnej branży – podkreślał minister.

W podobnym tonie wypowiedziała się Jolanta Gonta starosta sochaczewski, współpraca z Orlenem to podniesienie atrakcyjności szkoły i poziomu nauczania, szansa na lepszą przyszłość.

W konferencji uczestniczyli również uczniowie Osiemdziesiątki i to do kierowane były zapewnienia i deklaracje. Prezes Marcin Kasza absolwent Osiemdziesiątki - matura w roku 1998 - mówił o pozycji Orlenu na rynku światowym, ale nie tylko, zapewniał, że biznes czeka na ludzi młodych, ambitnych i w Orlenie jest dla nich miejsce. Jednak największy entuzjazm uczniów, co zrozumiałe,  wywołało zapewnienie prezesa, że Orlen wypracowuje system stypendiów i zależy mu na tym, by takie stypendia były również przyznawane uczniom Osiemdziesiątki.

Paweł Jegier prezes Zarządu Orlen Serwis S.A. przypomniał , że potencjał ludzki Orlenu jest ogromny i warto zawalczyć o miejsce w jej spółkach.

Umowa została uroczyście podpisana – a podpisali ją: dyrektor Julia Jakubowska oraz  prezesi Artur Kasza, Sławomir Zalewski i Paweł Jegier.

Potem odbyły się rozmowy kuluarowe, również wśród uczniów. Ci, którzy mają już prawo jazdy żartowali, że im bardzo przydałyby się bezpłatne talony na paliwo, ale takiej obietnicy nie złożono.

gbg