Narodowe Święto Niepodległości w Osiemdziesiątce

13-11-2023 12:03

Obchody Święta Niepodległości w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego  przybrały w tym roku różnorodną formę, ponieważ uczniowie wzięli udział w kilku projektach artystycznych organizowanych z tej okazji.

Zaczęli od udziału w VIII Powiatowym Konkursie Piosenki Patriotycznej, który odbył się w Szkole Podstawowej nr 7. Uczniowie: Oliwia Bartosiak z klasy IIIat, Mateusz Gawor z klasy Vbt i Karol Połeć z klasy IIIbt otrzymali  wyróżnienia za wzruszające interpretacje przygotowanych utworów muzycznych.

W czwartek 9 listopada, już w szkole, odbyła się uroczystość upamiętniająca odzyskanie niepodległości przez Polskę. Uczniowie klas: III at, III ct, III bt i V bt pod kierunkiem polonistki Renaty Rymarz przedstawili spektakl słowno-muzyczny zatytułowany „Nie ma sprawy ważniejszej niż Polska”.  To była i historyczna i literacka wędrówka przez stulecia, w której wykorzystane zostały fragmenty polskich utworów z bardzo mocno akcentowanym wątkiem walki o niepodległość.

Mogliśmy posłuchać fragmentu „Reduty Ordona”, „Syzyfowych prac” z powszechnie znaną lekcją języka polskiego.  Scenografia spektaklu stanowiła nawiązanie do powieści Żeromskiego. Na scenie, zamienionej w salę lekcyjną w ławkach zasiadali uczniowie i to oni prezentowali fragmenty polskiej literatury: Zuzanna Basior, Maja Madanowska, Wiktor Skoneczny, Oktawian Jankowski, Adrian Rutkowski, Karol Adamczewski  i  Michał Wąsowicz przenieśli nas do szkoły, w której  język polski był zakazany. W wymownej scenie recytacji „Reduty Ordona” wystąpił Szymon Bryński.

Poza tekstami były również utwory muzyczne, piosenki, które  w czasach niewoli  podnosiły na duchu naród i dawały nadzieję na wolność, będąc jednocześnie świadectwem czasów, w których powstały. „Rota” Marii Konopnickiej w zespołowej interpretacji, ale przy akompaniamencie saksofonu Karola Połcia,  „Czarna sukienka” K. Gaszyńskiego z 1832 roku – czarna sukienka jako znak żałoby po mężach i braciach, którzy zginęli w powstaniu i jednocześnie  jako symbol kobiecego buntu, w przejmującej interpretacji Oliwii Bartosiak  oraz „Taki kraj” w wykonaniu Mateusza Gawora. Duet Oliwia i Mateusz zaprezentował jeszcze dwa utwory „Białe róże” i „Mamo Tyś płakała”.

- Ten spektakl pokazuje, jak wielką wartością jest wolność -  podkreślali obecni na spektaklu przedstawiciele dyrekcji, dziękując wykonawcom - ile odwagi i poświęcenia wymaga. Jakże często wolność okupiona jest  śmiercią młodych ludzi, którzy muszą walczyć w jej obronie z bronią w ręku. Ten spektakl to  lekcja szacunku dla ofiar minionych pokoleń.

Kolejnym niepodległościowym akcentem był odczyt przygotowany przez nauczyciela historii Artura Kisiołka, który przypomniał najważniejsze fakty, związane z odzyskaniem przez Polskę niepodległości.  Audycję, której, był częścią, a którą wyemitowano 10 listopada, przygotowali uczniowie klasy IIIbt, a została ona zilustrowana znanymi, polskimi pieśniami patriotycznymi. Szkolny radiowęzeł,  jak zawsze w podobnych okolicznościach, umożliwił jej odsłuchanie przez całą szkolną społeczność.

Na koniec szkolnych, uroczystych obchodów Dnia Niepodległości wszyscy uczniowie wzięli  udział w kolejnej edycji akcji „Szkoła do hymnu”. Wspólne odśpiewanie hymnu odbyło  w piątek, również 10 listopada. Dokładnie o 11.11 wszyscy uczniowie opuścili swoje klasy, by na szkolnym korytarzu odśpiewać „Mazurek Dąbrowskiego”. Było i uroczyście i wzruszająco.

gbg