Praca przyszłości, zawody przyszłości w Garbolewskim

23-11-2023 10:04

19 maja Komisja Europejska ogłosiła rok 2023 Europejskim Rokiem Umiejętności. Głównym celem tej inicjatywy jest zwrócenie uwagi na ideę i potrzebę nauki przez całe życie, w tym zdobywanie nowych kwalifikacji oraz znaczenie umiejętności na rynku pracy.

W dniu 17 listopada w ZSCKP odbyły się warsztaty, przygotowane przez organizację „Manufaktura Przyszłości” i Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce -  „Praca przyszłości, zawody przyszłości". Jest to jeden z elementów projektu, który ma wspierać uczniów w kształtowaniu własnej przyszłości edukacyjnej i zawodowej. Organizatorem wydarzenia był pan Krzysztof Prokocki – nauczyciel przedmiotów zawodowych i doradztwa zawodowego w Osiemdziesiątce.

W warsztatach wzięli  udział uczniowie klasy 3AT, kształcący się w zawodach technik mechanik i technik spedytor. Zajęcia prowadził koordynator projektu dr Mateusz Konieczny – socjolog, job-coach, wykładowca akademicki, certyfikowany trener FRIS(R) i ekspert Youth Wiki (Encyklopedii Komisji Europejskiej poświęconej młodzieży i polityce młodzieżowej). Podczas zajęć uczestnicy poznali nowe perspektywy rozwoju rynku pracy w Polsce i w Europie. Prowadzący warsztaty omówił zagadnienia związane  z wyborem zawodu oraz przedstawił młodzieży cały wachlarz możliwości dalszego rozwoju, dzięki studiom, stypendiom i programom rozwojowym. Uczniowie  zostali  zapoznani z rozwojem sztucznej inteligencji i jej wpływem na codzienne życie oraz rynek pracy w perspektywie kilku lat. Mieli okazję sprawdzić również, podczas ćwiczeń praktycznych, swoje predyspozycje zawodowe. Na zakończenie warsztatów uczniowie otrzymali  Certyfikat potwierdzający udział w projekcie.

K.P, M. Sz.