Ratuję życie – warsztaty dla uczniów w Garbolewskim

24-11-2023 17:17

Dnia 22 listopada  około 200 uczniów ZS CKP miało okazję wziąć udział w kolejnych niecodziennych zajęciach. Zostały one przeprowadzone przez panie Martę Szymańską i Beatę Romańczuk i panów Arkadiusza Okurowskiego i Marcina Tarnowskiego z  Klubu Honorowych Dawców Krwi Ziemi Sochaczewskiej. Pomysłodawczynią zorganizowania warsztatów z udzielania pierwszej pomocy była pani Anna Bargieł, nauczycielka biologii i chemii w Garbolewskim.

Uczniowie zostali podzieleni na 8 grup. Każda przeszła najpierw krótkie szkolenie teoretyczne, a następnie pod czujnym okiem prowadzących ćwiczyła praktycznie udzielanie pierwszej pomocy w różnych sytuacjach, które mogą wydarzyć się na co dzień. Duża część ćwiczeń była wykonywana na przywiezionym przez instruktorów sprzęcie. W niektórych sytuacjach  rolę poszkodowanych odgrywali sami uczniowie. Dzięki warsztatom każdy uczestnik mógł nauczyć się obsługiwać defibrylator, przywracać czynności życiowe za pomocą resuscytacji, udrażniać drogi oddechowe, ratować dławiącego się dorosłego i dziecko oraz transportować poszkodowanego na desce.

Na zakończenie warsztatów prowadzący zrobili jeszcze króciutki wykład o znaczeniu i potrzebie krwiodawstwa w związku z przypadającymi właśnie w Polsce Dniami Krwiodawstwa i PCK, oraz zwrócili uwagę na to, że każdy zdrowy człowiek może pomóc i podzielić się tym najcenniejszym darem z potrzebującymi – ofiarami wypadków, chorymi po operacjach, wcześniakami i oddając krew uratować komuś życie.

Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestników. Wielu z nich, w późniejszych rozmowach, wyrażało przekonanie, że w sytuacji wymagającej natychmiastowej reakcji, by ratować czyjeś życie, będą przygotowani, by to zrobić. Były to kolejne zajęcia w Garbolewskim mające na celu uświadomienie, że każdy może pomóc innym i promujące wśród naszych uczniów postawy prospołeczne.

M.Sz.