starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

Strona główna Kontakt Hala Sportowa Harmonogram egzaminów zawodowych - sesja Egzamin Maturalny - Formuła 2023 Aktualności Rekrutacja Historia szkoły Patron szkoły O szkole Stowarzyszenie Rozwój Osiemdziesiątki Dla ucznia i rodzica Dokumenty szkolne Klauzula RODO Klauzula monitoringu Klauzula dostępności Programy i Projekty Unijne Kącik pedagoga i psychologa Archiwum Linki zewnętrzne Gazetka szkolna Redakcja strony Plan lekcji Szkoły dla dorosłych Wersja kontrastowa

Ratuję życie – warsztaty dla uczniów w Garbolewskim

24-11-2023 10:09

A A A

Dnia 22 listopada  około 200 uczniów  ZS CKP miało okazję wziąć udział w kolejnych niecodziennych zajęciach. Zostały one przeprowadzone przez panie Martę Szymańską i Beatę Romańczuk i panów Arkadiusza Okurowskiego i Marcina Tarnowskiego z  Klubu Honorowych Dawców Krwi Ziemi Sochaczewskiej. Pomysłodawczynią zorganizowania warsztatów z udzielania pierwszej pomocy była pani Anna Bargieł, nauczycielka biologii i chemii w Garbolewskim.

Uczniowie zostali podzieleni na 8 grup. Każda przeszła najpierw krótkie szkolenie teoretyczne, a następnie pod czujnym okiem prowadzących ćwiczyła praktycznie udzielanie pierwszej pomocy w różnych sytuacjach, które mogą wydarzyć się na co dzień. Duża część ćwiczeń była wykonywana na przywiezionym przez instruktorów sprzęcie. W niektórych sytuacjach  rolę poszkodowanych odgrywali sami uczniowie. Dzięki warsztatom każdy uczestnik mógł nauczyć się obsługiwać defibrylator, przywracać czynności życiowe za pomocą resuscytacji, udrażniać drogi oddechowe, ratować dławiącego się dorosłego i dziecko oraz transportować poszkodowanego na desce.

Na zakończenie warsztatów prowadzący zrobili jeszcze króciutki wykład o znaczeniu i potrzebie krwiodawstwa w związku z przypadającymi właśnie w Polsce Dniami Krwiodawstwa i PCK, oraz zwrócili uwagę na to, że każdy zdrowy człowiek może pomóc i podzielić się tym najcenniejszym darem z potrzebującymi – ofiarami wypadków, chorymi po operacjach, wcześniakami i oddając krew uratować komuś życie.

Warsztaty z udzielania pierwszej pomocy spotkały się z bardzo pozytywnym odbiorem uczestników. Wielu z nich, w późniejszych rozmowach, wyrażało przekonanie, że w sytuacji wymagającej natychmiastowej reakcji, by ratować czyjeś życie, będą przygotowani, by to zrobić. Były to kolejne zajęcia w Garbolewskim mające na celu uświadomienie, że każdy może pomóc innym i promujące wśród naszych uczniów postawy prospołeczne.

M.Sz.

ZOBACZ GALERIE

powiat sochaczew powiat sochaczew powiat sochaczew
154145 odwiedzin