11-12 grudnia pod znakiem turystycznym

13-12-2023 10:06

Do Drezna pojechali licealiści, mechanicy, niewielka grupa budowlańców, logistycy i spedytorzy z klas pierwszych i drugich ze swoimi wychowawczyniami. Odbyliśmy spacer   z   przewodnikiem   po   historycznej   Starówce:   Plac    Teatralny z Operą Sempera, Pałac Zwinger,  Kościół Frauenkirche,  Kościół Dworski, Porcelanowy   Pochód   Książąt   -   malowidło  przedstawiające   procesję   wszystkich saksońskich władców  oraz Zamek i Galerię Malarstwa Starych Mistrzów w Pałacu Zwinger. Jakież było zdziwienie, że Drezno ma swoich zbiorach perełki malarstwa, np. Tycjana, Rembrandta czy Rafaela, choć obecność dzieł Canaletta była oczywista. Malował przecież także Warszawę. Zadziwiające były eksponaty w salonie Matematyczno-Filozoficznym, pierwszy przybory pomiarowe: cyrkle, linijki, ekierki, kalkulator czy wykorzystywane w astronomii lunety. Szczególną ostrożność musieliśmy zachować w muzeum porcelany. Każde zbliżenie do eksponatu budziło czujność fotokomórki, rozbrzmiewał wówczas ostrzegawczy dźwięk, że przekraczana jest granica bezpieczeństwa. Niezwykle misterne ozdoby i dekoracje z tego kruszcu imponowały swoją finezją. Wystarczy spojrzeć na kompozycję z kwiatami czy zbiór figur. Ale chyba na wszystkich największe wrażenie zrobiło porcelanowe malowidło nazywane Pochodem królów, gdzie artysta na 100. metrowej ścianie ułożył ponad 250 tys. puzzli-ceramicznych płytek, co dało obraz 10.metrowej wysokości. Wieczorem poczuliśmy klimat świąt. Ponad dwie godziny spędziliśmy na Jarmarku Bożonarodzeniowym, gdzie pachniało cynamonem i pomarańczą. Na fotografiach uwieczniliśmy charakterystyczne gwiazdy drezdeńskie. Wyjazd uważamy za udany, tym bardziej, że w drodze powrotnej podczas tradycyjnego już quizu (co wyróżnia wyjazdy z p. Majcher) można było zdobyć atrakcyjne nagrody, a także piątki z polskiego. Opłacało się słuchać przewodników w obiektach muzealnych i pochwalić się wiedzą, np. jak wyglądały turnieje rycerskie, dlaczego króla Henryka nazywano Brodatym, kim była hrabina Cosel, jak żyło się w czasach Augusta II Mocnego, dlaczego nie przestrzegano higieny czy które barwniki w malarstwie są najdroższe i dlaczego. Czekamy na kolejny wyjazd.