Herzliche Grüβe aus Wien!

18-12-2023 08:33

W dniach 13-14. XII 2023 młodzież z klas 2eT, 2bT, 3aT wraz z opiekunami miała okazje poczuć magię Świat Bożego Narodzenia, jak również poznać najciekawsze zabytki jednej z najelegantszych stolic Europy. Wiedeń okazał się czarujący. Po spotkaniu z panią przewodnik udaliśmy się na objazd miasta reprezentacyjną aleją Ring, następnie podziwialiśmy piękny pałac Belweder i imponującą panoramę rozciągającą się z ogrodów pałacowych. Spacerując najsłynniejszymi ulicami i placami przez starówkę odwiedziliśmy gotycką Katedrę św. Szczepana, Hofburg – zimową rezydencję Habsburgów, Dom Mozarta, Kościół Zakonu Krzyżackiego, Teatr Wiedeński i wiele innych ciekawych zabytków tego miasta, w tym, obiekty współczesnej architektury - szalony dom Hundertwassera z kolorowymi kamienicami, krzywymi ścianami i falującym chodnikiem. W centrum miasta pod oknami wiedeńskiego ratusza czekał na nas jarmark adwentowy – przepych, smaczne jedzonko, słodkości, dekoracje świąteczne, fontanna świateł.

Drugiego dnia udaliśmy do ogrodów letniej rezydencji Habsburgów i cesarzowej Sisi. Pałac Schönbrunn nazywany wiedeńską perełką zrobił na nas ogromne wrażenie. Następnie wjechaliśmy na Wzgórze Kahlenberg, z którego rozpościera się rozległa panorama Wiednia i okolicy. Z tego miejsca w 1683 roku Król Polski Jan III Sobieski dowodził zwycięską bitwą z Turkami o Wiedeń. Obecnie znajduje się tam kościół p.w. św. Józefa , w którym odbywają się regularnie msze dla naszych rodaków. Na koniec zrobiliśmy pamiątkowe zdjęcie pod pomnikiem Johanna Straussa i udaliśmy się w drogę powrotną do Polski.

Wracając do domu wszyscy stwierdziliśmy jednomyślnie – Wiedeń nas zauroczył i oczarował!!! Wien ist cool!:-)