starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

Strona główna Kontakt Hala Sportowa Harmonogram egzaminów zawodowych - sesja Egzamin Maturalny - Formuła 2023 Aktualności Rekrutacja Historia szkoły Patron szkoły O szkole Stowarzyszenie Rozwój Osiemdziesiątki Dla ucznia i rodzica Dokumenty szkolne Klauzula RODO Klauzula monitoringu Klauzula dostępności Programy i Projekty Unijne Kącik pedagoga i psychologa Archiwum Linki zewnętrzne Gazetka szkolna Redakcja strony Plan lekcji Szkoły dla dorosłych Wersja kontrastowa

Garbolewski – pierwsze półrocze w pigułce

29-01-2024 09:38

A A A

ZS CKP w Sochaczewie umożliwia nie tylko swoim uczniom kształcenie w trzech typach szkół – liceum, technikum i szkole branżowej w zawodach, które są zawodami przyszłości i na które będzie wzrastać zapotrzebowanie na lokalnym rynku pracy, ale proponuje także działania, które pozwalają rozwijać zainteresowania, ciekawie spędzać wolny czas i włączyć się w pomoc innym.

 

Nauczyciele języków obcych propagują kulturę i zwyczaje krajów anglo – i niemieckojęzycznych. Stąd organizowany jest we wrześniu Europejski Dzień Języków i przygotowywane zajęcia, które mają zachęcić młodzież do intensywniejszej nauki języków. Podczas zajęć uczniowie mogą sprawdzić swoje predyspozycje językowe, wziąć udział w quizach, grach i zabawach językowych oraz dyktandach i konkursach. Nauka języków sprawia, że świat stoi przed nami otworem. Dzięki niej, możliwy jest dialog i budowanie wzajemnego szacunku, zrozumienia i akceptowania różnic językowych oraz kulturowych. Garbolewski umożliwia swoim uczniom rozwijanie pasji językowych także dzięki programom  unijnym ERASMUS+ i POWER, w których zainteresowani mogą wziąć udział. W październiku w ramach programu Erasmus+ odbył się wyjazd do Grecji.

 

W szkole organizowane są liczne wycieczki przedmiotowe i turystyczne. W pierwszym półroczu odbyło się 18 wycieczek, zarówno krajowych (min. do Krakowa, Wrocławia, Torunia, Energylandii , Parku Wodnego Suntago), jak i zagranicznych (do Szwajcarii Saksońskiej, Drezna, Wiednia) oraz przedmiotowych (do centrum logistycznego i na lotnisko w Łodzi, do Warszawy – Szlakiem „Lalki” B. Prusa  i na zamek Królewski - Wizyta u króla) i sportowych (wyjazdy na zawody, Paintball, wyjazd na mecz szczypiornistów do Płocka).

 

Uczniowie wzięli udział w różnych konkursach i olimpiadach - w XI Powiatowym Konkursie Fotograficznym „Biblioteka – moje miejsce do czytania” (I miejsce), w konkursie literackim organizowanym przez Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie pod hasłem „Też będę seniorem” (wyróżnienie),  w konkursie graficznym na  „ LOGO Biblioteki Szkolnej w ZSCKP”, międzynarodowym konkursie z zakresu informatyki oraz technologii informacyjnej i komunikacyjnej Bóbr, w Zwolnionych z Teorii -  praktycznej ogólnopolskiej olimpiadzie dla szkół średnich, w II Ogólnopolskich Mistrzostwach IT, w olimpiadzie „Losy żołnierza i dzieje oręża polskiego w latach 1768-1864. Od Konfederacji Barskiej do Powstania Styczniowego. Za Wolność Waszą i naszą”, w Olimpiadzie Wiedzy o Afryce, w Olimpiadzie Budownictwa i Olimpiadzie Logistycznej.

ZS CKP jest wespół ze Starostwem Powiatowym  organizatorem, cieszącego się dużą popularnością wśród szkół powiatu sochaczewskiego, powiatowego konkursu fotograficznego „Boże Narodzenie w Twoim obiektywie”. Konkurs trwa do 31.I.2024r

 

Mocną stroną szkoły jest wolontariat. Corocznie odbywa się kilka akcji, które mają na celu pomoc najbardziej potrzebującym - chorym dzieciom, starszym, samotnym osobom, bezdomnym zwierzętom. Nasi uczniowie wykazują ogromną empatię, chęć działania i pokazują, że nie ma rzeczy niemożliwych do zrobienia. Od kilku lat najbardziej aktywni wolontariusze z ZS CKP są doceniani w konkursie „Ośmiu Wspaniałych”. Wielu uczniów angażuje się w organizowane w placówce akcje charytatywne np. Góra Grosza, WOŚP.

 

Młodzież w naszej placówce ma również nowe możliwości rozwoju w sferach, które do tej pory niezbyt kojarzyły się z popularną Osiemdziesiątką – tańcem, fotografią, literaturą, dzięki działającym kołom zainteresowań  (koło fotograficzne, szachowe, czirliderki,  Szkolny Dyskusyjny Klub Książki). Uczniowie wzięli udział w największej w Polsce akcji czytelniczej - CZYTAJ PL.  i konkursie, ogłoszonym przez szkolną bibliotekę, „Na Najlepszego Czytelnika”.

 

W szkole odbyło się wiele imprez okolicznościowych: Światowy Dzień Pluszowego Misia, Jasełka  Bożonarodzeniowe, Narodowe Święto Niepodległości, Dzień Edukacji Narodowej, Andrzejki, Mikołajki, Narodowe Czytanie oraz imprezy sportowe np. Mikołajkowy Turniej w Piłkę Ręczną Chłopców. Uczniowie brali także udział w zawodach sportowych organizowanych poza szkołą np. w Powiatowym Turnieju Piłki Koszykowej Szkół Ponadpodstawowych Dziewcząt i Chłopców, w którym  nasi chłopcy zdobyli złoto, a dziewczęta brąz.

Byliśmy najlepsi w  XXIV Powiatowych Igrzyskach Młodzieży Szkolnej „Licealiada”. Dlatego mieliśmy przyjemność zorganizować tegoroczne podsumowanie sportowej rywalizacji szkół powiatu sochaczewskiego w naszej nowoczesnej hali sportowej. W uroczystości uczestniczyły władze samorządowe powiatu sochaczewskiego, dyrektorzy szkół, przedstawiciele organizacji i stowarzyszeń sportowych oraz młodzież szkolna.

Uczniowie wzięli udział w zajęciach sportowych i spotkaniach z „ciekawymi ludźmi”. Fundacja Orły Sportu wraz z „Glinka Akademy” prowadzoną przez znakomitą polską siatkarkę Małgorzatę Glinkę-Mogentale zorganizowały zajęcia dla uczniów we wrześniu. W październiku szkolna drużyna piłki ręcznej miała okazję wziąć udział w niecodziennych zajęciach sportowych. Na zaproszenie wiceministra Aktywów Państwowych Macieja Małeckiego do placówki przyjechało dwóch szczypiornistów Orlen Wisły Płock – Michał Daszek i Filip Michałowicz, którzy przeprowadzili profesjonalny trening.

Ważnym aspektem pracy Garbolewskiego jest pielęgnowanie tradycji i zachowanie pamięci o tych, którzy już odeszli. Przed pierwszym listopada delegacja uczniów udała się na cmentarz parafialny w Sochaczewie i na Wypalenisko, by odwiedzić groby dawnych dyrektorów i nauczycieli oraz patrona szkoły i w imieniu społeczności szkolnej zapalić znicze.

ZS CKP współpracuje od 2019 roku z Wojskową Akademią Techniczną. W ramach tej współpracy młodzież miała okazję, w minionym półroczu, kilka razy uczestniczyć w wykładach online, a przedstawiciele kadry pedagogicznej odwiedzili uczelnię. Podczas spotkanie prowadzone były rozmowy o zintensyfikowaniu wspólnych działań.

We wrześniu zostało podpisane porozumienie  o współpracy między grupą Orlen i Zespołem Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego. W ramach zawartej współpracy 5 stycznia grupa uczniów otrzymała stypendia ufundowane przez Spółkę ORLEN Projekt. W kolejnym etapie planowana jest organizacja praktyk i staży dla uczniów.

W grudniu nasza szkoła nawiązała współpracę ze Szkołą Główną Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie. Dzięki niej uczniowie liceum i technikum mieli możliwość uczestniczenia w wykładzie dotyczącym diety w profilaktyce i leczeniu niedokrwistości. Wiosną odbędzie się wyjazd na uczelnię.

Kilka klas uczestniczyło w szkoleniu  „Ratuję życie”  przeprowadzonym przez  członków Klubu Honorowych Dawców Krwi Ziemi Sochaczewskiej.

W szkole odbyły się także warsztaty, przygotowane przez organizację „Manufaktura Przyszłości” i Komisję Europejską Przedstawicielstwo w Polsce -  „Praca przyszłości, zawody przyszłości".

ZS CKP to szkoła z wieloletnią tradycją, ale wybiegająca w przyszłość, skierowana ku uczniom. Dotyczy to wszystkich aspektów pracy szkoły, począwszy od oferty edukacyjnej poprzez dodatkowe aktywności, jak również wspaniałą atmosferę i stwarzanie klimatu przyjaznego uczniom.

M.Sz.

ZOBACZ GALERIE

powiat sochaczew powiat sochaczew powiat sochaczew
154145 odwiedzin