Fascynująca przygoda z Erasmus+ w ZS CKP w Sochaczewie

21-08-2024 09:45

Uczniowie „Osiemdziesiątki” czyli Zespołu Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie zakończyli wyjątkowy projekt edukacyjny o numerze 2023-1-PL01-KA121-SCH-000125074, realizowany w ramach programu Erasmus+. Projekt, zorganizowany dzięki akredytacji w sektorze Edukacja Szkolna, pozwolił uczniom na udział w dwóch fascynujących mobilnościach międzynarodowych – na Litwie i w Grecji.

Przed mobilnościami wszyscy uczestnicy brali udział w intensywnym kursie przygotowawczym, który obejmował zajęcia językowe, organizacyjne i merytoryczne. Dzięki temu doskonalili swój angielski oraz uczyli się podstaw języka greckiego i litewskiego. Zajęcia kulturowe pomogły im zrozumieć specyfikę krajów, które mieli odwiedzić. Przygotowali także prezentacje o swojej szkole i regionie, które zaprezentowali uczniom ze szkół partnerskich.

Pierwsza mobilność odbyła się na Litwie w dniach 15-22 kwietnia 2024 roku. Piętnaścioro uczniów klas III Technikum uczestniczyło w zróżnicowanym programie merytorycznym, który obejmował lekcje teoretyczne, warsztaty oraz zajęcia terenowe. Pracując w międzynarodowych grupach, uczniowie odkrywali polskie dziedzictwo w Wilnie, odwiedzając miejsca związane z Józefem Piłsudskim, Adamem Mickiewiczem i Czesławem Miłoszem.

Program kulturowy obejmował zwiedzanie takich miejsc jak cmentarz na Rossie, Wzgórze Trzech Krzyży, pałac w Jaszunach oraz Troki z zamkiem Wielkiego Księcia Litewskiego Witolda. Uczniowie mieli okazję zanurzyć się w litewskiej kulturze i historii, co było prawdziwą lekcją integracji i zrozumienia.

Druga mobilność odbyła się w Grecji w terminie 20-31 maja 2024 roku. Dwudziestu dwóch uczniów zdobywało cenne doświadczenia edukacyjne we współpracy z grecką szkołą 3 Liceum w Katerini. Uczniowie pracowali nad projektami dotyczącymi potencjału rolniczego regionów Mazowsza i Pieria praz rozwoju turystyki w regionie Pieria.

Podczas warsztatów cyfrowych uczniowie uczyli się tworzenia stron internetowych i broszur informacyjnych, co wzbogaciło ich umiejętności technologiczne. Program kulturowy obejmował wizyty w najważniejszych atrakcjach Riwiery Olimpijskiej, takich jak Meteory, klasztor świętego Stefana, zamek Platamonas, muzeum archeologiczne w Dion oraz rejs na wyspę Skiathos.

Dzięki projektowi uczniowie wzmocnili swoje kompetencje językowe, kulturowe, społeczne i osobiste. Rozwinęli umiejętności cyfrowe, poprawili znajomość języka angielskiego i zdobyli doświadczenie w pracy w międzynarodowych grupach. Mobilności pozwoliły im na głębsze zrozumienie różnych kultur, co stanowiło cenny dodatek do ich edukacyjnego doświadczenia.

Ostatnie dni mobilności poświęcono na podsumowania i oceny, zakończone uroczystym wręczeniem certyfikatów. Obie mobilności dały uczniom nie tylko możliwość wzmocnienia kwalifikacji, ale także otwarcia się na nowe doświadczenia i perspektywy. Zespół Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego w Sochaczewie jest dumny z realizacji tego projektu i z niecierpliwością oczekuje na kolejne inicjatywy w ramach programu Erasmus+.

ZS CKP Sochaczew