Nowy rok szkolny w Osiemdziesiątce

04-09-2024 09:19

Nowy rok szkolny w OsiemdziesiątcePrawie 1000 uczniów w tym ponad 150 pierwszoklasistów rozpoczęło zajęcia w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego. Działania promocyjne szkoły okazały się skuteczne, otwarto 5 klas: 4 technikum i jedną zasadniczej szkoły branżowej I stopnia.

- W tym roku, w porównaniu z minionymi, szkoły podstawowe ukończyło o połowę mniej uczniów niż w roku 2023, w związku z tym mamy za sobą trudną, ale udaną  rekrutację - mówi dyrektor Osiemdziesiątki Julia Jakubowska.

Nowy rok to nowe zadania i wyzwania, a będzie ich sporo. Chociaż podstawy programowe z wielu przedmiotów zostały odchudzone,  nie oznacza to, że uczniowie spędzą mniej czasu w szkole. Treści programowe uszczuplono o około 20 % w związku z tym np. z języka polskiego zmieniona została lista lektur,  stopniowo likwidowany będzie przedmiot historia i teraźniejszość. Zmiany dotyczą też lekcji religii, dyrektor ma możliwość łączenia klas, ocena z religii nie będzie wliczana do średniej ocen na świadectwie ucznia. To początek roku, na razie w ZS CKP zbierane będą od uczniów deklaracje dotyczące udziału w lekcjach religii.

I to nie wszystkie zmiany czekające uczniów i nauczycieli. Od tego roku szkolnego obowiązują Standardy Ochrony Małoletnich, które muszą być bezwzględnie przestrzegane, chodzi o to, by chronić uczniów przed przemocą i wykorzystywaniem. Jeśli chodzi o klasy pierwsze będą przechodzić na lekcjach wychowania fizycznego testy sprawnościowe,  w poprzednim roku szkolnym takie testy również mieli uczniowie klas pierwszych.

Ważne informacje otrzymali też maturzyści, resort edukacji planuje przedłużenie, na kolejne dwa lata szkolne, odstąpienia na maturze od warunku uzyskania 30 punktów  z przedmiotu dodatkowego.

Pierwszoklasistów wyjątkowo ucieszył fakt, że oto oni jako pierwsi otrzymają  legitymacje szkolne w formie plastikowej karty – to prawie jak dowód, nie omieszkali zauważyć. Taka porcja informacji dla uczniów na początek roku szkolnego. Bardziej szczegółowe będą otrzymywać systematycznie od swoich nauczycieli i dyrekcji szkoły.

W pierwszym, uroczystym dniu były również życzenia dla wszystkich uczniów - powodzenia w nowym roku szkolnym. Klasy pierwsze, jak zawsze, złożyły ślubowanie i w ten sposób zostały przyjęte do społeczności Osiemdziesiątki.

Za nami początek roku szkolnego 2024/2025, a koniec, tym razem, 27 czerwca 2025. Przed uczniami i nauczycielami dużo pracy, ale ferie i dni wolne nie zniknęły ze szkolnego kalendarza.

Powodzenia

gbg