Rok Mikołaja Kopernika w ZS CKP

27-03-2024 10:09

Rok 2023 został, uchwałą Senatu RP, ustanowiony Rokiem Mikołaja Kopernika. Data nie została wybrana przypadkowo. Właśnie w roku 2023 minęło 550 lat od narodzin i 480 lat od śmierci tego jednego z najwybitniejszych Polaków. Senat RP zwrócił się do uczelni, szkół, organizacji społecznych i mediów o popularyzację postaci Mikołaja Kopernika, który nie tylko dokonał jednego z najważniejszych odkryć w historii ludzkości, ale zapoczątkował również rewolucję naukową, która zmieniła postrzeganie świata. Pani Małgorzata Buczek – nauczycielka fizyki oraz pasjonatka nauk ścisłych, we współpracy z panią Pauliną Pabiańczyk, która włączyła się w niektóre działania, postarała się, by uczniowie Garbolewskiego godnie uczcili pamięć Mikołaja Kopernika i przy okazji poznali tę wyjątkową postać na różne sposoby. Służyła temu np. gazetka ścienna, na której pojawiały się ciekawostki z życia astronoma i rozpisane na cały rok działania projektowe. Szkolna społeczność uczestniczyła w licznych wydarzeniach: lekcji z Junior Odkrywcą pt.: Co wspólnego ma Kopernik z dwutlenkiem węgla?, wycieczkach do Torunia, Olsztyna i Piwnic, konkursie na portret M. Kopernika. Podsumowanie projektu, wieńczącego obchody Roku Mikołaja Kopernika w Osiemdziesiątce, nastąpiło w marcu 2024 roku. Uczniowie z klasy 1et przygotowali prezentację, a następnie przy słodkim poczęstunku, wszyscy zaangażowani w obchody podzielili się swoimi refleksjami.

M. Sz., M.B