starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

Strona główna Kontakt Hala Sportowa Harmonogram egzaminów zawodowych - sesja zima 2024 Egzamin Maturalny - Formuła 2023 Aktualności Rekrutacja Historia szkoły Patron szkoły O szkole Stowarzyszenie Rozwój Osiemdziesiątki Dla ucznia i rodzica Dokumenty szkolne Klauzula RODO Klauzula monitoringu Klauzula dostępności Programy i Projekty Unijne Kącik pedagoga i psychologa Archiwum Linki zewnętrzne Gazetka szkolna Redakcja strony Szkoły dla dorosłych Plan lekcji Wersja kontrastowa

Program Erasmus+ w Osiemdziesiątce

27-09-2024 07:30

A A A

Europejskie projekty edukacyjne realizowane od kilku lat w ZS CKP cieszą się ogromnym zainteresowaniem młodzieży.

26 września w ZS CKP odbyło się uroczyste podsumowanie projektów unijnych w ramach programu  Erasmus+. Kilkudziesięciu uczniów Osiemdziesiątki w minionym roku szkolnym przeżyło wspaniałą przygodę i teraz nadszedł czas podsumowań. Jeden z projektów w sektorze kształcenia zawodowego obejmował wyjazdy do Grecji, natomiast drugi tzw. Edukacja szkolna  pobyt na Litwie i w również w Grecji – dwie mobilności w tym sektorze.

 

- Wszystkie projekty przyniosły naszym uczniom wiele cennych doświadczeń mówiła na spotkaniu podsumowującym dyrektor szkoły Julia Jakubowska.  Głównym ich celem było rozwijanie kluczowych kompetencji – zawodowych, cyfrowych, językowych, osobistych i społecznych. I możemy powiedzieć, że wszystkie te cele zostały osiągnięte! Dlatego chcę Was zapewnić - mówiła dyrektor Julia Jakubowska – że nadal będziemy realizować  program Erasmus +. W tym roku szkolnym jako kolejną destynację wybraliśmy Francję. Wkrótce rozpocznie się rekrutacja  uczniów  chcących uczestniczyć w programie.

 

Podczas spotkania podsumowującego uczniowie przypomnieli chronologię ubiegłorocznych mobilności: od 1 do 14 października 2024 Grecja i praktyki zawodowe dla uczniów technikum. Od 19 maja do 1 czerwca również Grecja projekt Erasmus + pod hasłem „Odkrywanie skarbów: wzmacnianie potencjału Mazowsza i Pieri oraz Litwa od 15 do 22 kwietnia 2024, dziedzictwo narodowe, szukanie śladów polskości.

Dzięki projektom nasi uczniowie mieli okazję odwiedzić słoneczną Grecję oraz Litwę bardzo mocno historycznie związaną z Polską. W trakcie wyjazdów uczestniczyli w różnorodnych zajęciach: stricte edukacyjnych, a także kulturowo-edukacyjnych.

Zdobywali wiedzę, doskonalili swoje umiejętności, poznawali nowe kultury,  nawiązując przy tym współpracę z rówieśnikami z innych krajów.

Program merytoryczny obejmował zajęcia praktyczne, lekcje teoretyczne, warsztaty i zajęcia terenowe -  prowadzone w języku angielskim. Swój pobyt  uczniowie relacjonowali na bieżąco na  stronach szkoły i Erasmusa oraz w mediach lokalnych. Fotograficzne relacje połączone z komentarzem przedstawili podczas spotkania podsumowującego.

W ramach każdej z mobilności mieli również czas na dogłębne poznawanie lokalnej kultury i historii – w Grecji odbyli wycieczki na wyspę Skiatos, wspięli się na Meteory, by poznać życie dawnych mnichów, odwiedzili lokalne targowisko – program pobytu był bardzo bogaty. Wszystkie swoje zajęcia szczegółowo dokumentowali i teraz przyszedł czas na podzielenie się informacjami z innymi kolegami.

Na Litwie  podążali śladami Mickiewicza i Słowackiego, poszukiwali śladów polskości, oglądali Wilno, byli na Uniwersytecie, poznawali również Litwę współczesną.  Uczestniczyli w zajęciach litewskiej szkoły w Jaszunach, tu mieli lekcje ze swoimi litewskimi kolegami. Dla wielu były to zdecydowanie nowe doświadczenia. 

 Uroczyste podsumowanie projektu stało się doskonałą okazją do zaprezentowania efektów i rezultatów wypracowanych przez uczniów podczas odbytych mobilności. Ich uczestnicy podzielili się swoimi doświadczeniami, przedstawiając prezentacje ze zdjęciami z Grecji i Litwy, nagrania zajęć, jakie odbyli – również te pokazujące wspólne zabawy.  Wspominali i zachęcali swoich kolegów do uczestnictwa w przyszłych edycjach projektów Erasmus+.

Były również podziękowania dla tych, którzy przygotowywali te projekty, kierowali nimi i pilnowali, by wszystko po prostu grało. Wicedyrektor Anna Majcher, która od lat jest spirytus movens przedsięwzięta, otrzymała podziękowania połączone z prośbą o kolejne.

gbg

ZOBACZ GALERIE

powiat sochaczew powiat sochaczew powiat sochaczew
149474 odwiedzin