starostwo powiatowe w sochaczewie

powiat sochaczew

Strona główna Kontakt Hala Sportowa Harmonogram egzaminów zawodowych - sesja zima 2024 Egzamin Maturalny - Formuła 2023 Aktualności Rekrutacja Historia szkoły Patron szkoły O szkole Stowarzyszenie Rozwój Osiemdziesiątki Dla ucznia i rodzica Dokumenty szkolne Klauzula RODO Klauzula monitoringu Klauzula dostępności Programy i Projekty Unijne Kącik pedagoga i psychologa Archiwum Linki zewnętrzne Gazetka szkolna Redakcja strony Szkoły dla dorosłych Plan lekcji Wersja kontrastowa

OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ GŁOŚNEGO CZYTANIA W BIBLIOTECE

09-10-2024 20:57

A A A

Każdego roku, w październiku (Miesiącu Bibliotek Szkolnych) w naszej bibliotece obchodzimy Ogólnopolski Dzień Głośnego Czytania. Jest to nietypowe święto utworzone z inicjatywy Polskiej Izby Książki w 2001 roku i ma na celu propagowanie czytelnictwa. Tym razem czytaliśmy „na głos” dzieło Juliusza Słowackiego pt. „Kordian”. (Utwór ten był równocześnie lekturą tegorocznej edycji Narodowego Czytania.)

          Z tej okazji gościliśmy w naszej czytelni Panią Alicję Pawlak z klasą 4al. Przenieśliśmy się z nimi do podziemi Katedry św. Jana, gdzie uczestniczyliśmy w zgromadzeniu spiskowców planujących zamach na cara (akt III scena IV).

Bogactwo emocji, refleksji, atmosfera konfliktów i poświęcenia – wszystko to towarzyszyło nam podczas lektury „Kordiana”.

Doniosłość tego wydarzenia podkreślała nie tylko świetna gra uczestników, ale również stroje, w których występowali, a także przygotowana dekoracja czytelni.

Brawa za przygotowanie tego widowiska literackiego należą się całej klasie 4al, a w szczególności dla: Bartka Szydłowskiego za wcielenie się w postać Kordiana - Podchorążego, Jana Różyckiego - Prezesa, Michała Brzezińskiego - Księdza oraz Julii Wieczorek, jako narratora.

Całość wystawianego dramatu wzbogaciła muzyka w wykonaniu Franciszka Cieśli, który grając na flecie podkreślił jego nastrój.

          Kolejnymi uczestnikami Głośnego Czytania byli uczniowie klasy 1w, którzy mieli możliwość wysłuchania fragmentu tekstu „Kordiana” (bajki o Janku, opowiadanej przez Grzegorza – akt I scena I), a następnie wzięli udział w zaproponowanej przez panią Renatę Rymarz zabawie.

Poprzez „rozrywkę” uczestnicy mogli zdobyć „wiedzę” o znaczeniu i wartości dramatu. Krzyżówka, układanka, czy rebus, pozwoliły zgłębić uczniom problematykę tego utworu i na pewno zachęciły do jego przeczytania.

          Dziękujemy paniom polonistkom: Alicji Pawlak i Renacie Rymarz za współpracę w przygotowaniu i przeprowadzeniu tego spotkania. Do zobaczenia w przyszłym roku podczas czytania utworów Jana Kochanowskiego, będących lekturą Narodowego Czytania w 2025 r.

Biblioteka szkolna.

ZOBACZ GALERIE

powiat sochaczew powiat sochaczew powiat sochaczew
144794 odwiedzin