Współpraca Garbolewskiego z WAT

11-10-2024 09:55

26 listopada minie piąta rocznica nawiązania współpracy ZS CKP z Wojskową Akademią Techniczną im. Jarosława Dąbrowskiego. Przez ten czas wielu uczniów skorzystało z zajęć prowadzonych przez nauczycieli akademickich w ramach patronatu naukowego, który uczelnia sprawuje nad szkołą.

W bieżącym roku szkolnym ZS CKP poczynił starania, żeby współpraca mogła być kontynuowana w jeszcze większym zakresie. Zajęcia i spotkania będą odbywały się zarówno w realu w szkolnych klasopracowniach, jak i online, przy wykorzystaniu nowoczesnego sprzętu. Taka forma zajęć spotyka się z dużym zainteresowaniem uczniów, którzy nabywają wiedzę, wykraczającą w znacznym stopniu poza podstawę programową dla szkoły ponadpodstawowej i  którą mogą wykorzystać na lekcjach przedmiotowych lub egzaminach. Koordynatorem współpracy z ramienia szkoły jest nauczycielka fizyki i chemii pani Małgorzata Buczek.

7 października odbył się pierwszy z cyklu wykładów, przewidzianych na ten rok szkolny. Dr inż. Konrad Zubko z Wydziału Nowych Technologii i Chemii zaprezentował nowatorskie dla słuchaczy podejście do fizyki w wykładzie „Ile miseczek waży piaseczek? Rzecz o doświadczeniach i pomiarach w fizyce”. Uczniowie z 1et, 1dt i 2at zostali zapoznani min. z pojęciami fizyka, fizyk, pomiar, niepewność pomiaru. Poznali, jak na przestrzeni lat zmieniały się wzorce miar, oraz jak w czasach starożytnych tworzono pierwsze miary i jak odbywa się to w naszych czasach. Na koniec spotkania uczniowie mogli zadać pytania o interesujące ich zagadnienia z tematyki, poruszonej podczas wykładu.  Pan dr inż. Konrad Zubko, wychodząc naprzeciw oczekiwaniom i zainteresowaniom uczniów, obiecał, ze w niedługim czasie przyjedzie do naszej szkoły z pokazem doświadczeń fizycznych. Będzie to z pewnością ciekawa lekcja fizyki.

M.Sz., M. B.