06-11-2024 09:07
Do 8 listopada uczniowie mogą zgłaszać swoje kandydatury do MRM
Kończy się dwuletnia kadencja Młodzieżowej Rady Miasta, 14 listopada w każdej szkole odbędą się wybory i powołany zostanie nowy skład kolejnej Młodzieżowej Rady Miasta. Burmistrz Daniel Janiak odwiedza sochaczewskie szkoły, by przekonywać młodych ludzi do kandydowania do Rady i udziału w życiu społecznym miasta.
5 listopada takie spotkanie z udziałem uczniów odbyło się w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Praktycznego. Miasto reprezentowali, poza burmistrzem, opiekun Młodzieżowej Rady Miasta Piotr Pętlak oraz dyrektor Powiatowego Zespołu Edukacji a jednocześnie radna miejska Urszula Opasiak. W spotkaniu uczestniczyli też dotychczasowi członkowie MRM z Osiemdziesiątki, których kadencja właśnie dobiega końca. Salę konferencyjną wypełnili ci uczniowie ZS CKP, którzy są mieszkańcami Sochaczewa, a zaprosiła ich na to spotkanie dyrektor Julia Jakubowska.
Piotr Pętlak zapewniał uczniów, że MRM do ważne ciało doradcze burmistrza, jeśli chodzi o tematy i zagadnienia związane z ich oczekiwaniami od władz miasta. Przypomniał zasady rekrutacji. Do rady mogą kandydować mieszkańcy Sochaczewa w wieku od 13 do 19 lat. Kadencja Rady trwa 2 lata, a wszyscy zainteresowani mogą składać wnioski w sekretariacie szkoły. Kolejny etap to wybór 3 przedstawicieli, którzy będą reprezentować szkołę, jej uczniów, będą informować o ważnych sprawach młodego pokolenia. Udział w pracach Rady to zaszczyt, dlatego warto w niej pracować - przekonywał.
Burmistrz Daniel Janiak dziękował dyrektor Julii Jakubowskiej za zorganizowanie spotkania , a jego uczestników przekonywał, że czeka na młodych radnych, którzy będą mu podpowiadać, jakich decyzji oczekują od niego młodzi mieszkańcy Sochaczewa.
– Możecie mieć realny wpływ na to, co dzieje się w mieście. Liczę się z głosami młodych ludzi – zapewniał. Nie bójcie się, startujcie w wyborach, a potem spotkamy się w urzędzie i razem będziemy zmieniać Sochaczew. A może i wy w przyszłości obejmiecie stanowisko burmistrza, praca samorządowa to dobra droga, która może prowadzić również w tym kierunku.
Zapewnił, że na pewno zapozna ich z funkcjonowaniem urzędu miejskiego, a w planach ma również wyjazd młodych radnych do Parlamentu Europejskiego i wierzy, że ten pomysł uda mu się zrealizować.
Zachęcał młodych do zadawania pytań, sam również pytał m.in. o to, kogo chcieliby w przyszłości gościć w Sochaczewie podczas WSC Festiwalu, bo to będzie impreza cykliczna powiedział. I ruszyła giełda nazwisk, przekonamy się za rok, którzy artyści zostaną wybrani. Uczniowie na decyzję o kandydowaniu do MRM mają czas do 8 listopada, to ostatni dzień przyjmowania wniosków przez szkolny sekretariat.
Obecna na spotkaniu radna Urszula Opasiak zauważyła, że warto wyjść ze swojej strefy komfortu i podjąć działania w MRM, bo to poza przygodą życiową może być ważny etap w życiu, nie mówiąc o wpisie w cv, który zapewne docenią przyszli pracodawcy. Będzie świadczył o tym, że jesteś młodym aktywnym człowiekiem, który nie stroni od działalności społecznej.
Urszula Opasiak przyznała, że jako uczennica jeździła na obozy harcerskie i chętnie pomagała innym i tak jest do dziś. Jako wolontariuszka pomaga w nauce uczniom z Domu Dziecka. Trzeba po prostu odkryć w sobie potrzeby społeczne, one tam są – zapewniała.
Uczestnicy spotkania usłyszeli również bardzo mocny argument od swojej koleżanki z obecnej Rady Miasta – naprawdę warto spróbować, drugi raz taka szansa może się już nie powtórzyć – powiedziała Oliwia Bartosiak, która reprezentuje Osiemdziesiątkę w MRM.
Kandydujcie - zachęcała dyrektor szkoły Julia Jakubowska, ja w szkole średniej działałam w samorządzie uczniowskim, taka działalność dodaje pewności siebie i co też nie jest bez znaczenia, pomaga oswoić się z wystąpieniami publicznymi.
- Możecie stworzyć coś nowego, to ma być miasto młodych ludzi, nie chcemy być sypialnią Warszawy – zgodnie przyznawali przedstawiciele samorządów miejskiego.
gbg
ZOBACZ GALERIE